- -5%
- -20%
- -20%
- -10%
- -20%
+ 48 696 088 990 | pon. - pt. 9:00 - 17:00
+ 48 696 088 990 | pon. - pt. 9:00 - 17:00
Cabernet Sauvignon to światowy przywódca czerwonych odmian winnej latorośli. Mimo że nie należy do najstarszych szczepów, zdominował wszystkie regiony winiarskie świata. Często kiedy sommelierzy mówią „wielkie wino” myślą o winie zbudowanym właśnie na Cabernet Sauvignon.
W różnych rejonach świata można spotkać się z różnymi nazwami odmiany: Petit Cabernet, Sauvignon Rouge, Petit Vidure, Vidure, a we Włoszech - Uva Francese.
Do niedawna pochodzenie szczepu nie było jasne. Wiele regionów winiarskich pretendowało do uznania ich za pierwotną ojczyznę Cabernet Sauvignon. Dopiero badania DNA, których wyniki opublikowano w magazynie „Nature Genetics” dowiodły, że odmiana ta jest krzyżówką dwóch szczepów z Bordeaux: Sauvignon-Blanc i Cabernet-Franc.Badania DNA okazały się również nieocenione przy ustaleniu wieku szczepu. Okazało się, że nie jest to pradawny szczep, co długo podejrzewano i chciano w nim widzieć. Badania określiły wiek Cabernet Sauvignon na mniej niż 600 lat, czyli całkiem niewiele w porównaniu z innymi odmianami. Natomiast najstarszy zapis wspominający o Cabernet Sauvignon pochodzi z XVIII wieku z Chateau Muton z dokumentów barona de Brane, który zasadził krzaki tej odmiany, ale ukrywającej się pod nazwą Vidure. Nazwa ta do dziś używana jest w niektórych częściach Bordeaux, a wywodzi się z francuskiego „vigne dure” co oznacza „twarde drewno”. Nie wiadomo kiedy dokładnie używana dzisiaj nazwa wyparła Vidure. Słowo „sauvignon” w języku francuskim oznacza „dziki” i w przypadku odmiany odnosi się prawdopodobnie do dzikiej winorośli właściwej.W Bordeaux szczep umocnił swoją pozycję z końcem XIX wieku, kiedy po spustoszeniach, jakich dokonał atak filoksery, stał się powszechnie sadzoną odmianą. Prawie do samego końca XX wieku stanowił najczęściej sadzoną odmianę winorośli, jednak w latach 90. ustąpił miejsca odmianie Merlot.
W Bordeaux, Cabernet Sauvignon jest dominującą odmianą w regionie Medoc gdzie stanowi 52% całości upraw i gdzie tworzone są najlepsze wina tego szczepu na całym świecie. W całym Bordeaux jest to już jednak „tylko” 16% - w porównaniu szczep Merlot zajmuje aż 32% francuskich upraw. W poszczególnych regionach Lewego Brzegu styl win produkowanych ze szczepu Cabernet Sauvignon różni się między sobą. W apelacjach Saint-Estèphe i Pessac-Léognan wyczuwalne są wyraźne nuty mineralne. Dla win z apelacji Margaux charakterystyczny jest aromat fiołków. Wina z Saint-Julien wyróżniają się nutami cedru i cygarniczek, a z Moulis mają delikatne garbniki, za to wyraźne aromaty owocowe.Najwięcej francuskich upraw odmiany znajduje się w Bordeaux, jednak winnice obsadzone Cabernet Sauvignon znajdują się także w południowej części kraju a także w Dolinie Loary. Produkuje się tam wina lżejsze od bordoskich. W Langwedocji natomiast wino jednoszczepowe Cabernet Sauvignon traktowane jest jako wino regionalne.
Kalifornijski Cabernet Sauvignon wykształcił swój własny styl i zdobył szerokie grono miłośników. Zachwycił świat zwłaszcza po konkursie, w którym podczas przeprowadzonej degustacji w ciemno przez francuskich specjalistów, pokonał klasyczne, bordoskie wina tej odmiany. Gdy w latach 80. XX wieku kalifornijskie winnice zaatakowała filoksera sądzono, że będzie to swoisty koniec uprawy Cabernet za Oceanem. Tymczasem okazało się, że winnice Cabernet Sauvignon podwoiły zajmowany obszar. Tradycja tworzenia wina z tej odmiany jest w Kalifornii naprawdę długa, w związku z tym trunki zdążyły już wyrobić własny, niepowtarzalny styl.
Pierwsza sadzonka szczepu została sprowadzona do kraju w 1820 roku. Mniej-więcej w połowie XX wieku odmiana grała istotną rolę w winiarstwie włoskim, zdobyła popularność i zaczęła być wykorzystywana do produkcji tzw. Supertoskanów, które jeszcze wtedy nie posiadały miana „prestiżowych”. Na początku XXI wieku Cabernet został dozwolony w winach apelacji DOC oraz IGT, które już zyskały miano najlepszych, toskańskich win. Pomimo tego odmiana ta wciąż spotyka się we Włoszech z podejrzliwością, jakoby miała zagrażać rodzimym szczepom. Jednak po kilkudziesięciu latach pracy z Cabernet Sauvignon wielu włoskich winiarzy znalazło dla tej odmiany miejsce uzupełniające obok swoich, włoskich szczepów.
Cabernet sauvignon jest uprawiany w niemal każdym państwie Ameryki Południowej: w Chile, Argentynie, Boliwii, Brazylii, Peru i Urugwaju. Poziom kwasowości win z uprawianych tam winogron jest niższy, garbniki delikatniejsze a aromaty stają się lżejsze i bardziej owocowe.W Australii wina szczepu stały się popularne za sprawą wypuszczenia na rynek produkowanego tam Cabernet Sauvignon o wyraźnie owocowym aromacie z nutami miętowymi. Do dziś trunki z tej odmiany produkowane są praktycznie na całym kontynencie dając różne rezultaty.W Republice Południowej Afryki Cabernet Sauvignon stanowi najczęściej sadzoną czerwoną odmianę winorośli. Pomimo prób tworzenia win w stylu bordoskim lub australijskim, wina z RPA stworzyły swój własny styl. Produkowane są tam zarówno wina jednoodmianowe jak i kupażowe.
Kluczem do sukcesu Cabernet Sauvignon jest jego odporność i łatwość uprawy w różnych warunkach klimatycznych. Jest niezbyt wymagający względem gleby, odporny na mroźne zimy, późno pączkujący, co czyni go stosunkowo bezpiecznym w uprawie szczepem. Najlepiej jednak czuje się na suchej, przepuszczalnej glebie i wymaga dużo słońca, aby osiągnąć odpowiednią dojrzałość. To tłumaczy dlaczego najlepsze miejsce odnalazł na żwirowych glebach Medoc.Aby wino z tej odmiany było wysokiej jakości, winiarz musi kontrolować rozwój krzaków, łatwo produkujących wiele zbędnych liści i pędów. Wymagają one więc zdecydowanego przycinania w sezonie dojrzewania gron. Owoce Cabernet Sauvignon są małe o niebieskim odcieniu oraz grubej skórce, która jest doskonałą ochroną winogron podczas ewentualnych deszczowych dni pod koniec sezonu dojrzewania oraz skutecznym pancerzem chroniącym przed atakami insektów. Wydajność krzaków tej odmiany jest raczej niska, co dawniej uważano za ułomność, a dzisiaj przy podnoszeniu jakości wina kosztem wydajności plonów, uważane jest za istotną zaletę. Owoce zawierają bardzo dużo pestek w stosunku do miąższu (1/12), co sprawia że wino wytworzone tylko z Cabernet Sauvignon jest wysoce taniczne i ostre.
Taniczność i ostrość smaku win z Cabernet Sauvignon sprawiły, że często jest ono mieszane z innymi odmianami, aby zwiększyć jego łagodność i złożoność. Typowe połączenia występują ze szczepami Merlot lub Cabernet Franc (Francja), Shiraz (Australia), Sagiovese, Malbec, Petite Verdot (Włochy). Takie mieszanki są bardziej przyjazne w konsumpcji i szybciej osiągają dojrzałość w porównaniu z winem odmianowym.Wina z Cabernet Sauvignon są trunkami złożonymi z wielu aromatów. Przede wszystkim jest to czarna porzeczka, a ponad to: jeżyna, zielona oliwka, imbir, ziele angielskie. Dodatkowe leżakowanie w dębowych beczkach podczas procesu produkcji wzbogaca aromat o elementy wanilii, orzecha kokosowego i dymu. Aromaty te mogą się dalej wzbogacać podczas dojrzewania wina w butelkach o: cedr, tytoń, piżmo, ziemia, skóra, grzyby. Szczep daje wina o olbrzymim potencjale dojrzewania i dlatego jest tak doceniany przez kolekcjonerów. Przeciętnie liczy się 10 lat, ale najlepsze wina mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt. Takie wina potrzebują bowiem mnóstwo czasu i cierpliwości, aby się rozwinąć, w pełni ukazać swoje możliwości i przemienić z młodego, wysoce tanicznego i nieokrzesanego wina w cudowne, legendarne wino.
Wina produkowane z Cabernet Sauvignon charakteryzują się zdecydowanym i wyrazistym smakiem, który przytłacza delikatne i subtelne w smaku potrawy. Im wino jest młodsze, tym ostrzejsze są jego aromaty. Z wiekiem wino łagodnieje i tym samym staje się możliwe do komponowania z szerszą gamą potraw.Należy pamiętać, że szczep ten niekorzystnie paruje się z pikantnymi potrawami, których związki podkreślają mocne garbniki wina. Najlepiej sprawdza się jako towarzysz tłustych mięs i ryb a także potraw z dużą ilością masła i śmietany. Doskonale skomponuje się także z delikatnie przypieczonym mięsem i gorzkimi warzywami (papryczki padron, cykoria) z grilla. Cabernet Sauvignon najlepiej jest serwować z gorzką czekoladą, serami i stekami.
Jest 35 produktów.