Sklep przeznaczony dla osób pełnoletnich. Musisz mieć minimum 18 lat.
Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na Warunki i Zasady korzystania z plików cookie.

×
Landingi
Kategorie
Weight
-
Cena
-
KOLOR
POJEMNOSC
ALKOHOL
RODZAJ
REGION
SMAK
STYL
APELACJA
KRAJ
PRODUCENT
SZCZEP
SZCZEP

Cabernet Sauvignon

Szczep Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon to światowy przywódca czerwonych odmian winnej latorośli. Mimo że nie należy do najstarszych szczepów, zdominował wszystkie regiony winiarskie świata. Często kiedy sommelierzy mówią „wielkie wino” myślą o winie zbudowanym właśnie na Cabernet Sauvignon.

W różnych rejonach świata można spotkać się z różnymi nazwami odmiany: Petit Cabernet, Sauvignon Rouge, Petit Vidure, Vidure, a we Włoszech - Uva Francese.

Historia Cabernet Sauvignon

Do niedawna pochodzenie szczepu nie było jasne. Wiele regionów winiarskich pretendowało do uznania ich za pierwotną ojczyznę Cabernet Sauvignon. Dopiero badania DNA, których wyniki opublikowano w magazynie „Nature Genetics” dowiodły, że odmiana ta jest krzyżówką dwóch szczepów z Bordeaux: Sauvignon-Blanc i Cabernet-Franc.Badania DNA okazały się również nieocenione przy ustaleniu wieku szczepu. Okazało się, że nie jest to pradawny szczep, co długo podejrzewano i chciano w nim widzieć. Badania określiły wiek Cabernet Sauvignon na mniej niż 600 lat, czyli całkiem niewiele w porównaniu z innymi odmianami. Natomiast najstarszy zapis wspominający o Cabernet Sauvignon pochodzi z XVIII wieku z Chateau Muton z dokumentów barona de Brane, który zasadził krzaki tej odmiany, ale ukrywającej się pod nazwą Vidure. Nazwa ta do dziś używana jest w niektórych częściach Bordeaux, a wywodzi się z francuskiego „vigne dure” co oznacza „twarde drewno”. Nie wiadomo kiedy dokładnie używana dzisiaj nazwa wyparła Vidure. Słowo „sauvignon” w języku francuskim oznacza „dziki” i w przypadku odmiany odnosi się prawdopodobnie do dzikiej winorośli właściwej.W Bordeaux szczep umocnił swoją pozycję z końcem XIX wieku, kiedy po spustoszeniach, jakich dokonał atak filoksery, stał się powszechnie sadzoną odmianą. Prawie do samego końca XX wieku stanowił najczęściej sadzoną odmianę winorośli, jednak w latach 90. ustąpił miejsca odmianie Merlot.

Uprawy Cabernet Sauvignon

Francja

W Bordeaux, Cabernet Sauvignon jest dominującą odmianą w regionie Medoc gdzie stanowi 52% całości upraw i gdzie tworzone są najlepsze wina tego szczepu na całym świecie. W całym Bordeaux jest to już jednak „tylko” 16% - w porównaniu szczep Merlot zajmuje aż 32% francuskich upraw. W poszczególnych regionach Lewego Brzegu styl win produkowanych ze szczepu Cabernet Sauvignon różni się między sobą. W apelacjach Saint-Estèphe i Pessac-Léognan wyczuwalne są wyraźne nuty mineralne. Dla win z apelacji Margaux charakterystyczny jest aromat fiołków. Wina z Saint-Julien wyróżniają się nutami cedru i cygarniczek, a z Moulis mają delikatne garbniki, za to wyraźne aromaty owocowe.Najwięcej francuskich upraw odmiany znajduje się w Bordeaux, jednak winnice obsadzone Cabernet Sauvignon znajdują się także w południowej części kraju a także w Dolinie Loary. Produkuje się tam wina lżejsze od bordoskich. W Langwedocji natomiast wino jednoszczepowe Cabernet Sauvignon traktowane jest jako wino regionalne.

Stany Zjednoczone, Kalifornia

Kalifornijski Cabernet Sauvignon wykształcił swój własny styl i zdobył szerokie grono miłośników. Zachwycił świat zwłaszcza po konkursie, w którym podczas przeprowadzonej degustacji w ciemno przez francuskich specjalistów, pokonał klasyczne, bordoskie wina tej odmiany. Gdy w latach 80. XX wieku kalifornijskie winnice zaatakowała filoksera sądzono, że będzie to swoisty koniec uprawy Cabernet za Oceanem. Tymczasem okazało się, że winnice Cabernet Sauvignon podwoiły zajmowany obszar. Tradycja tworzenia wina z tej odmiany jest w Kalifornii naprawdę długa, w związku z tym trunki zdążyły już wyrobić własny, niepowtarzalny styl. 

Włochy

Pierwsza sadzonka szczepu została sprowadzona do kraju w 1820 roku. Mniej-więcej w połowie XX wieku odmiana grała istotną rolę w winiarstwie włoskim, zdobyła popularność i zaczęła być wykorzystywana do produkcji tzw. Supertoskanów, które jeszcze wtedy nie posiadały miana „prestiżowych”. Na początku XXI wieku Cabernet został dozwolony w winach apelacji DOC oraz IGT, które już zyskały miano najlepszych, toskańskich win. Pomimo tego odmiana ta wciąż spotyka się we Włoszech z podejrzliwością, jakoby miała zagrażać rodzimym szczepom. Jednak po kilkudziesięciu latach pracy z Cabernet Sauvignon wielu włoskich winiarzy znalazło dla tej odmiany miejsce uzupełniające obok swoich, włoskich szczepów. 

Inne kraje

Cabernet sauvignon jest uprawiany w niemal każdym państwie Ameryki Południowej: w Chile, Argentynie, Boliwii, Brazylii, Peru i Urugwaju. Poziom kwasowości win z uprawianych tam winogron jest niższy, garbniki delikatniejsze a aromaty stają się lżejsze i bardziej owocowe.W Australii wina szczepu stały się popularne za sprawą wypuszczenia na rynek produkowanego tam Cabernet Sauvignon o wyraźnie owocowym aromacie z nutami miętowymi. Do dziś trunki z tej odmiany produkowane są praktycznie na całym kontynencie dając różne rezultaty.W Republice Południowej Afryki Cabernet Sauvignon stanowi najczęściej sadzoną czerwoną odmianę winorośli. Pomimo prób tworzenia win w stylu bordoskim lub australijskim, wina z RPA stworzyły swój własny styl. Produkowane są tam zarówno wina jednoodmianowe jak i kupażowe.

Charakterystyka  Cabernet Sauvignon

Kluczem do sukcesu Cabernet Sauvignon jest jego odporność i łatwość uprawy w różnych warunkach klimatycznych. Jest niezbyt wymagający względem gleby, odporny na mroźne zimy, późno pączkujący, co czyni go stosunkowo bezpiecznym w uprawie szczepem. Najlepiej jednak czuje się na suchej, przepuszczalnej glebie i wymaga dużo słońca, aby osiągnąć odpowiednią dojrzałość. To tłumaczy dlaczego najlepsze miejsce odnalazł na żwirowych glebach Medoc.Aby wino z tej odmiany było wysokiej jakości, winiarz musi kontrolować rozwój krzaków, łatwo produkujących wiele zbędnych liści i pędów. Wymagają one więc zdecydowanego przycinania w sezonie dojrzewania gron. Owoce Cabernet Sauvignon są małe o niebieskim odcieniu oraz grubej skórce, która jest doskonałą ochroną winogron podczas ewentualnych deszczowych dni pod koniec sezonu dojrzewania oraz skutecznym pancerzem chroniącym przed atakami insektów. Wydajność krzaków tej odmiany jest raczej niska, co dawniej uważano za ułomność, a dzisiaj przy podnoszeniu jakości wina kosztem wydajności plonów, uważane jest za istotną zaletę. Owoce zawierają bardzo dużo pestek w stosunku do miąższu (1/12), co sprawia że wino wytworzone tylko z Cabernet Sauvignon jest wysoce taniczne i ostre.

Smak i aromat

Taniczność i ostrość smaku win z Cabernet Sauvignon sprawiły, że często jest ono mieszane z innymi odmianami, aby zwiększyć jego łagodność i złożoność. Typowe połączenia występują ze szczepami Merlot lub Cabernet Franc (Francja), Shiraz (Australia), Sagiovese, Malbec, Petite Verdot (Włochy). Takie mieszanki są bardziej przyjazne w konsumpcji i szybciej osiągają dojrzałość w porównaniu z winem odmianowym.Wina z Cabernet Sauvignon są trunkami złożonymi z wielu aromatów. Przede wszystkim jest to czarna porzeczka, a ponad to: jeżyna, zielona oliwka, imbir, ziele angielskie. Dodatkowe leżakowanie w dębowych beczkach podczas procesu produkcji wzbogaca aromat o elementy wanilii, orzecha kokosowego i dymu. Aromaty te mogą się dalej wzbogacać podczas dojrzewania wina w butelkach o: cedr, tytoń, piżmo, ziemia, skóra, grzyby. Szczep daje wina o olbrzymim potencjale dojrzewania i dlatego jest tak doceniany przez kolekcjonerów. Przeciętnie liczy się 10 lat, ale najlepsze wina mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt. Takie wina potrzebują bowiem mnóstwo czasu i cierpliwości, aby się rozwinąć, w pełni ukazać swoje możliwości i przemienić z młodego, wysoce tanicznego i nieokrzesanego wina w cudowne, legendarne wino.

Jedzenie

Wina produkowane z Cabernet Sauvignon charakteryzują się zdecydowanym i wyrazistym smakiem, który przytłacza delikatne i subtelne w smaku potrawy. Im wino jest młodsze, tym ostrzejsze są jego aromaty. Z wiekiem wino łagodnieje i tym samym staje się możliwe do komponowania z szerszą gamą potraw.Należy pamiętać, że szczep ten niekorzystnie paruje się z pikantnymi potrawami, których związki podkreślają mocne garbniki wina. Najlepiej sprawdza się jako towarzysz tłustych mięs i ryb a także potraw z dużą ilością masła i śmietany. Doskonale skomponuje się także z delikatnie przypieczonym mięsem i gorzkimi warzywami (papryczki padron, cykoria) z grilla. Cabernet Sauvignon najlepiej jest serwować z gorzką czekoladą, serami i stekami.

Jest 39 produktów.

Grid
Grid-2
List
List-2
Katalog
Dodaj do porównania
39,99 złCena
Sirba Kagor Pastoral 0,75L
Dodaj do porównania
39,99 złCena
Sirba Kagor Pastoral 0,75L
  39,99 złCena
  Dodaj do porównania
  Sirba Kagor Pastoral 0,75L
   39,99 złCena
   Dodaj do porównania
   Dodaj do porównania
   37,49 złCena
   Quantum Syrah & Cabernet Sauvignon 0,75 I.
   Dodaj do porównania
   37,49 złCena
   Quantum Syrah & Cabernet Sauvignon 0,75 I.
    37,49 złCena
    Dodaj do porównania
    Quantum Syrah & Cabernet Sauvignon 0,75 I.
     37,49 złCena
     Dodaj do porównania
     Dodaj do porównania
     89,90 złCena
     Robert Mondavi Twin Oaks Cabernet Sauvignon 0,75l
     Dodaj do porównania
     89,90 złCena
     Robert Mondavi Twin Oaks Cabernet Sauvignon 0,75l
      89,90 złCena
      Dodaj do porównania
      Robert Mondavi Twin Oaks Cabernet Sauvignon 0,75l
       89,90 złCena
       Dodaj do porównania
       Dodaj do porównania
       Le Petit Etoile Cabernet Sauvignon Organic Non-Fermented 0,75l
       Dodaj do porównania
       Le Petit Etoile Cabernet Sauvignon Organic Non-Fermented 0,75l
        58,99 złCena
        Dodaj do porównania
        Le Petit Etoile Cabernet Sauvignon Organic Non-Fermented 0,75l
         58,99 złCena
         Dodaj do porównania
         Dodaj do porównania
         21,99 złCena
         Kwiaty Mołdawskie Cabernet Sauvignon 0,75l
         Dodaj do porównania
         21,99 złCena
         Kwiaty Mołdawskie Cabernet Sauvignon 0,75l
          21,99 złCena
          Dodaj do porównania
          Kwiaty Mołdawskie Cabernet Sauvignon 0,75l
           21,99 złCena
           Dodaj do porównania

           Dodaj do porównania
           29,99 złCena

           Chateau Boyar Cabernet Sauvignon Semi Sweet 0,75l
           Dodaj do porównania
           29,99 złCena

           Chateau Boyar Cabernet Sauvignon Semi Sweet 0,75l
            29,99 złCena
            Dodaj do porównania

            Chateau Boyar Cabernet Sauvignon Semi Sweet 0,75l
             29,99 złCena
             Dodaj do porównania
             Dodaj do porównania
             Charles Smith Wines 'Chateau Smith' Cabernet Sauvignon 0,75L
             Dodaj do porównania
             Charles Smith Wines 'Chateau Smith' Cabernet Sauvignon 0,75L
              139,90 złCena
              Dodaj do porównania
              Charles Smith Wines 'Chateau Smith' Cabernet Sauvignon 0,75L
               139,90 złCena
               Dodaj do porównania
               Dodaj do porównania
               32,50 złCena
               Bostavan DOR Rara Neagra CabS 0,75l
               Dodaj do porównania
               32,50 złCena
               Bostavan DOR Rara Neagra CabS 0,75l
                32,50 złCena
                Dodaj do porównania
                Bostavan DOR Rara Neagra CabS 0,75l
                 32,50 złCena
                 Dodaj do porównania
                 Dodaj do porównania
                 24,99 złCena
                 Chateau Vartely Villa D'or Cabernet Sauvignon
                 Dodaj do porównania
                 24,99 złCena
                 Chateau Vartely Villa D'or Cabernet Sauvignon
                  24,99 złCena
                  Dodaj do porównania
                  Chateau Vartely Villa D'or Cabernet Sauvignon
                   24,99 złCena
                   Dodaj do porównania
                   Dodaj do porównania
                   99,90 złCena
                   DOMAINE WARDY CABERNET SAUVIGNON 2018
                   Dodaj do porównania
                   99,90 złCena
                   DOMAINE WARDY CABERNET SAUVIGNON 2018
                    99,90 złCena
                    Dodaj do porównania
                    DOMAINE WARDY CABERNET SAUVIGNON 2018
                     99,90 złCena
                     Dodaj do porównania
                     Dodaj do porównania
                     32,90 złCena
                     Espiritu De Chile Viajero Cabernet Sauvignon 0,75l
                     Dodaj do porównania
                     32,90 złCena
                     Espiritu De Chile Viajero Cabernet Sauvignon 0,75l
                      32,90 złCena
                      Dodaj do porównania
                      Espiritu De Chile Viajero Cabernet Sauvignon 0,75l
                       32,90 złCena
                       Dodaj do porównania
                       Dodaj do porównania
                       Bag in Box Espiritu de Chile Cabernet Sauvignon & Carmenere 3L
                       Dodaj do porównania
                       Bag in Box Espiritu de Chile Cabernet Sauvignon & Carmenere 3L
                        109,90 złCena
                        Dodaj do porównania
                        Bag in Box Espiritu de Chile Cabernet Sauvignon & Carmenere 3L
                         109,90 złCena
                         Dodaj do porównania
                         Dodaj do porównania
                         37,99 złCena
                         BON VOYAGE CABERNET SAUVIGNON 0,75L / 0,4% / 6 / IT
                         Dodaj do porównania
                         37,99 złCena
                         BON VOYAGE CABERNET SAUVIGNON 0,75L / 0,4% / 6 / IT
                          37,99 złCena
                          Dodaj do porównania
                          BON VOYAGE CABERNET SAUVIGNON 0,75L / 0,4% / 6 / IT
                           37,99 złCena
                           Dodaj do porównania
                           Dodaj do porównania
                           69,90 złCena
                           Enate Cabernet Sauvignon & Merlot 0,75L
                           Dodaj do porównania
                           69,90 złCena
                           Enate Cabernet Sauvignon & Merlot 0,75L
                            69,90 złCena
                            Dodaj do porównania
                            Enate Cabernet Sauvignon & Merlot 0,75L
                             69,90 złCena
                             Dodaj do porównania
                             Dodaj do porównania
                             51,80 złCena
                             Banrock Station Reserve Cabernet Shiraz 0,75l.
                             Dodaj do porównania
                             51,80 złCena
                             Banrock Station Reserve Cabernet Shiraz 0,75l.
                              51,80 złCena
                              Dodaj do porównania
                              Banrock Station Reserve Cabernet Shiraz 0,75l.
                               51,80 złCena
                               Dodaj do porównania
                               Dodaj do porównania
                               Flagstone Dragon Tree Cabernet Sauvignon / Shiraz / Pinotage 0,75l
                               Dodaj do porównania
                               Flagstone Dragon Tree Cabernet Sauvignon / Shiraz / Pinotage 0,75l
                                69,90 złCena
                                Dodaj do porównania
                                Flagstone Dragon Tree Cabernet Sauvignon / Shiraz / Pinotage 0,75l
                                 69,90 złCena
                                 Dodaj do porównania
                                 Dodaj do porównania
                                 Bernard Magrez Chateau Fombrauge Saint-Emillion Grand Cru 0,75l
                                 Dodaj do porównania
                                 Bernard Magrez Chateau Fombrauge Saint-Emillion Grand Cru 0,75l
                                  349,99 złCena
                                  Dodaj do porównania
                                  Bernard Magrez Chateau Fombrauge Saint-Emillion Grand Cru 0,75l
                                   349,99 złCena
                                   Dodaj do porównania
                                   Dodaj do porównania
                                   28,90 złCena
                                   Bostavan Vinaria Gold Cabernet 0,75l
                                   Dodaj do porównania
                                   28,90 złCena
                                   Bostavan Vinaria Gold Cabernet 0,75l
                                    28,90 złCena
                                    Dodaj do porównania
                                    Bostavan Vinaria Gold Cabernet 0,75l
                                     28,90 złCena
                                     Dodaj do porównania
                                     Dodaj do porównania
                                     298,90 złCena
                                     Michel Lynch Pauillac de Lynch 0,75l
                                     Dodaj do porównania
                                     298,90 złCena
                                     Michel Lynch Pauillac de Lynch 0,75l
                                      298,90 złCena
                                      Dodaj do porównania
                                      Michel Lynch Pauillac de Lynch 0,75l
                                       298,90 złCena
                                       Dodaj do porównania