- -10%
- -10%
- -10%
- -10%
- -25%
- -15%
+ 48 696 088 990 | pon. - pt. 9:00 - 17:00
+ 48 696 088 990 | pon. - pt. 9:00 - 17:00
Pinot Noir to pierwszy, oficjalnie uznany i nazwany szczep winnej latorośli, którego opis znajduje się w rejestrach szpitalnych Beaune w roku 1375. Odmiana należąca do wielkiej rodziny Pinot i uważana za jedną z najszlachetniejszych odmian na świecie.
Pinot Noir to pierwszy, oficjalnie uznany i nazwany szczep winnej latorośli, którego opis znajduje się w rejestrach szpitalnych Beaune w roku 1375.Odmiana należąca do wielkiej rodziny Pinot i uważana za jedną z najszlachetniejszych odmian na świecie.
Szczep uprawiany był na terytorium Burgundii już w czasach Rzymskich, dokładnie od I w. n.e. Wywodzi się najprawdopodobniej z tamtejszych dzikich winorośli, z których wino tworzyli zarówno Rzymianie, przechowując je w glinianych wazach, jak i Galowie, który zamiast waz używali do przechowywania drewnianych beczek. Kilka stuleci później, gdy do głosu doszedł Kościół Katolicki, pozycja Pinot Noir w regionie została podtrzymana dzięki mnichom, produkującym z tej odmiany wino mszalne. W VI wieku uprawy kościelne były tak rozległe, że Burgundia została podzielona ze względu na winnice przynależne do lokalnych kościołów. Tworzone w tym miejscu wino Pinot Noir było wysyłane w beczkach do samego Papieża. Do dziś Burgundia pozostaje prawowitym domem dla szczepu Pinot Noir. Dokładne pochodzenie szczepu nie jest znane. Austriaccy naukowcy sugerują, że Pinot Noir może być krzyżówką szczepów Pinot Meunier i Traminner, jednak ich teoria nie została pozytywnie odebrana przez enologów innych krajów. Niemalże identycznym pod względem DNA winogronem do Pinot Noir jest odmiana Pinot Meunier. Różnią się one jedynie genem komórek naskórka owoców. Ogólnie rzecz biorąc wszystkie szczepy rodziny Pinot (Gris, Blanc, Moure, Teinturier) są prawie identyczne pod względem profilu DNA.
Przyczyną szczególnie szybkiego i owocnego rozwoju winiarstwa w Burgundii był rozkwit życia monastycznego. Brak dostępu do morza, stanowił przeszkodę w transporcie wina, a wino potrzebne było do celów liturgicznych. Winorośle zaczęły więc być uprawiane tam na szeroką skalę. W roku 1395 książę Burgundii wydał edykt zakazujący uprawę szczepu Gamay i w ten sposób Pinot Noir stał się główną odmianą uprawianą w tym regionie. Dziś odmiana ta zajmuje 36% obszarów wszystkich winnic w Burgundii, i mimo że dozwolone jest w tamtejszych apelacjach łączenie jej z białymi szczepami, większość produkowanych win to jednoodmianowy Pinot Noir. Szczególnie znakomite wina daje on tu w regionie Côte d'Or. To tu szczególnie istnieją idealne warunki; kredowe, dobrze przepuszczalne ziemie, dobrze usytuowane, słoneczne parcele o łagodnym nachyleniu. Ten region Burgundii osiągnął chyba jako jedyny, tak duży sukces na winach z Pinot Noir, które niezmiennie należą do światowej czołówki. Pinot Noir stanowi jedyny, uprawiany czerwony szczep w Alzacji. Produkowane jest tam z niego głównie wino różowe, chociaż znane jest także wino czerwone spotykane pod nazwą Pinot Noir Rouge.Istotną rolę odmiana odgrywa także w Szampanii, gdzie wykorzystywana jest obok szczepów Chardonnay i Pinot Meunier do produkcji win musujących. W mniejszym stopniu uprawiany jest także we francuskim departamencie Jura oraz w Dolinie Loary w apelacjach Sancerre, Menetou-Salon, Reuilly i Touraine.
Poza Francją szczep uprawiany jest również w wielu regionach na świecie, gdzie może nosić różne nazwy: Algieria, Argentyna, Australia, Austria - Blauburgunder lub Spätburgunder, Brazylia, Bułgaria, Grecja, Kanada, Macedonia, Meksyk, Niemcy - Spätburgunder, Nowa Zelandia, RPA, Serbia, Szwajcaria, USA, Węgry, Włochy - Pinot Nero i Wielka Brytania.
Produkcja wysokiej klasy wina Pinot Noir jest niezwykle trudna i, jak mówią niektórzy, jest to szczep produkujący producentów wina, a nie odwrotnie. Problemy zaczynają się już na etapie sadzonek. Jest to szczep genetycznie niestabilny i sadzonki mogą znacznie się różnić od rodzicielskich roślin. Mogą być różnice w wielkości owoców, ich kształcie czy nawet w smaku. Sama uprawa tej winorośli, nie należy również do łatwych: prawie każda choroba czy przypadłość, która może nękać winorośl jest powszechna wśród winnic Pinot Noir. Chociaż szczep lubi klimat chłodny jest nadzwyczaj wrażliwy na wahania temperatury, a jako wczesna odmiana narażony jest szczególnie na wiosenne przymrozki. Z drugiej strony, jeśli zbiory nie nastąpią w odpowiedniej porze, owoce, z powodu cienkiej skórki szybko wyschną tracąc aromat. Trudności na tym się nie kończą: jest to również jeden z najtrudniejszych szczepów do prowadzenia podczas fermentacji. Jest to spowodowane 18 aminokwasami, które powodują że fermentacja jest burzliwym procesem wymagającym stałej kontroli. Wysiłek winiarza jest również skierowany na utrzymanie dobrego koloru wina z powodu cienkich skórek owoców.
Wino Pinot Noir, ubogie w garbniki, nie wymaga zbyt długiego dojrzewania i generalnie powinny zostać skonsumowane w 5 do 8 lat od roku winobrania. Jednak sam proces dojrzewania ma znaczący wpływ na wino, które w miarę upływu czasu zmienia charakterystyczne dla siebie aromaty: początkowo owocowe akcenty (wiśnia, śliwka, malina, truskawka) rozwijają się w niezwykle słodki, wonny, kwiatowy bukiet. Z czasem mogą dojść akcenty czekolady, ziemi, dymu i trufli. Charakterystyczną cechą win jest również możliwość uzyskiwania w stosunkowo krótkim czasie niezwykłego, ceglasto-pomarańczowego koloru. Potencjalnie Pinot Noir daje wina pełne, ale nie ciężkie i chociaż łagodne i aksamitne w strukturze, to o solidnym, bogatym aromacie.
Wino Pinot Noir jest jednocześnie na tyle lekkie, by nie zdominować smaku kolacji składającej się z grillowanej ryby i na tyle wyraziste i złożone, że nie zginą wśród smaków aromatycznych, czerwonych mięs. Klasycznym połączeniem z Pinot Noir jest pieczona kaczka, ale równie dobrze sparuje się z jagnięciną, pieczonym kurczakiem i wołowiną. Wina te łączą się także z maślanymi w smaku potrawami jak risotto czy pieczarki smażone na klarowanym maśle. Przede wszystkim jednak warto spróbować go w połączeniu z burgundzkimi serami.
Jest 18 produktów.