- Nowy
- -10%
- -10%
- -15%
- Pakiet
+ 48 696 088 990 | pon. - pt. 9:00 - 17:00
+ 48 696 088 990 | pon. - pt. 9:00 - 17:00
Wino różowe jest często postrzegane jako lekki i orzeźwiający trunek. Cieszy się ogromną popularnością w krajach Stanów Zjednoczonych oraz Europie, w tym Polsce. Wśród win różowych można jednak odnaleźć zarówno łagodne i aksamitne, jak i bardziej zdecydowane propozycje, a także wina wytrawne, słodkie i musujące. Wino różowe wyróżnia się zwykle przyjemny, stosunkowo przystępnym w odbiorze owocowym bukietem, który można łatwo połączyć zarówno z daniami wytrawnymi, jak i deserami.
Różowe wino bardzo rzadko powstaje wskutek łączenia białych i ciemnych winogron. Takie trunki uważane są zwykle za nieco gorszej jakości, niewymagające szczególnych uzdolnień w zakresie sztuki winiarskiej. W praktyce wino różowe można pozyskać na jeden z trzech sposobów.
Pierwszym z nich jest prasowanie gron białych przed rozpoczęciem fermentacji. W ten sposób można uwolnić obecny w nich barwnik. Druga metoda, znana z produkcji win czerwonych, to ekstrakcja pigmentów w trakcie maceracji. W przeciwieństwie jednak do maceracji przy produkcji wina czerwonego, która potrafi trwać kilka tygodni, jeśli wino ma być różowe, maceruje się je bardzo krótko, bo zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin. W tym procesie wymagana jest duża uważność, ponieważ wystarczy przedłużyć nieco macerację, aby wino stało się zbyt ciemne i straciło swoją charakterystyczną lekkość.
Warto zauważyć, że w obu przypadkach do produkcji win różowych używa się tych samych szczepów, co w przypadku win białych i czerwonych. Popularne odmiany ciemnych gron, które nadają się do tego celu to chociażby Barbera, Cabernet Franc czy Merlot czy Grenache. Z produkcji win różowych słynie francuska Prowansja. Aż 90% pracy winiarzy w tym regionie to właśnie wytwarzanie tego rodzaju trunków.
Trzecia – stosunkowo rzadko stosowana ze względu na swoją wysoką cenę – metoda polega na produkcji wina z gron różowych. Takie alkohole są uważane za szczególnie wartościowe.
Wino różowe jest uważane za „wygodną” alternatywę dla trunków białych i czerwonych i rozwiązanie dosyć uniwersalne. Dlatego kiedy na stole pojawiają się zróżnicowane potrawy, butelka wina różowe dobrze zastąpi kilka innych propozycji.
Różowe wino doskonale nadaje się do łączenia z lekką kuchnią. Idealnie sprawdza się jako dodatek do sushi, dań z ryb i owoców morza, lekkich sałatek owocowych. Półsłodkie i słodkie odmiany trunku to wspaniali partnerzy deserów. Dobrze chłodzone wino różowe gwarantuje także przyjemność doznań smakowych w upalne letnie dni. Ze względu na swoją lekkość, różowe wina podaje się też często jako aperitif, którego zadaniem jest przygotowanie biesiadników do uczty i zaostrzenie apetytu.
Przyjmuje się, że wina różowe mogą być serwowane jak klasyczne wina białe. Oznacza to, że kieliszek powinien być mniejszy niż w przypadku szkła do wina czerwonego, ale z wyraźnie zarysowaną czaszą. Cienkie szkło kieliszka i gładka powierzchnia pozwalają cieszyć się unikalną, przyjemną dla oka barwą. To właśnie za sprawą koloru wina różowe często uważane są za kobiece i idealnie sprawdzają się jako prezent.
Jeśli chodzi o temperaturę podania, wiele zależy od złożoności struktury i stopnia „ciężkości” wina. Za optymalną temperaturę uważa się przedział między 10 a 12 stopni Celsjusza. Wina o bogatym bukiecie można serwować w temperaturze 14-16 stopni Celsjusza. z kolei te, które mają przyjemnie orzeźwić, raczej bliżej przedziału 8 do 10 stopni Celsjusza. Dlatego samo trzymanie w butelki w lodówce nie wystarczy. Na stole warto umieścić ją w kuble z lodem, który ułatwi utrzymanie właściwej temperatury.
Różowe wino wyróżnia się nietypowym kolorem, który może wahać się od jasno łososiowego, przez pomarańczowy, aż po delikatnie czerwonego. Winnice na całym świecie wytwarzają zarówno wina różowe słodkie, półsłodkie, półwytrawne, jak i wytrawne, więc trudno jednoznacznie wskazać, jaka w tym przypadku powinna być optymalna zawartość cukru resztkowego. Jakie odmiany wina różowego warto poznać na początku swojej przygody z winem?
Wino Pepe Nero Rosato powstało w całości ze szczepu Negroamaro. Jego kwiatowo-owocowe aromaty idealnie pasują do pieczonego drobiu, miękkich serów typu Brie oraz owoców morza. Z kolei przykładem kupażu jest Federico Paternina Cava Brut Rose. Musujące i wytrawne jednocześnie połączenie szczepów Monastrell oraz Pinot Noir stanowi uzupełnienie kuchni wegetariańskiej oraz azjatyckiej.
Trunek Michel Lynch Rose to kolejny przykład zrównoważonego wina różowego wytrawnego. Aromat kwiatów i orzechów kokosowych łączy się z posmakiem truskawek. Pochodzi z Bordeaux o czy świadczy apelacja AOC. Stanowi kupaż aż trzech szczepów – Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon oraz Merlot.
Wina różowe są z reguły lżejsze niż czerwone, co przekłada się też na nieco niższą zawartość w nich różnego rodzaju składników odżywczych. Spożywanie niewielkich ilości wina różowego regularnie może działać prozdrowotnie, ponieważ znajdują się w nim silne przeciwutleniacze (przede wszystkim resweratrol). Jest ich więcej niż w białym winie, ale sporo mniej niż w czerwonym.
Jest 29 produktów.