- -25%
+ 48 696 088 990 | pon. - pt. 9:00 - 17:00
+ 48 696 088 990 | pon. - pt. 9:00 - 17:00
Wino Merlot
Szczep Merlot tworzy wina aksamitne, soczyste i delikatne w smaku, dlatego cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród amatorów jak i koneserów. Jeszcze dwadzieścia lat temu jedynie najwięksi koneserzy wiedzieli, że wybitne, czerwone wina z Bordeaux zawdzięczają swoją wyjątkowość właśnie odmianie Merlot.Nazwa szczepu wywodzi się od starofrancuskiego zdrobnienia słowa „merle”, oznaczającego „kos zwyczajny”. Ptaki te prawdopodobnie stały się inspiracją do nazwy dzięki niezwykle ciemnej barwie owoców Merlot lub dużej popularności, jaką cieszą się uprawy winorośli wśród tych zwierząt.
Historia Merlot
Szczep jest krzyżówką odmian Magdeleine Noire Des Charentes oraz Cabernet Franc.Najstarsze wzmianki wskazują obszary Saint-Emilion i Pomerol w regionie Bordeaux , jako miejsce pochodzenia szczepu. Z pewnością odmiana ta była tam uprawiana na szeroką skalę już na początku XVIII wieku. Na przestrzeni wieków Merlot przebył długą drogę rozprzestrzeniając się ze swojej ojczyzny, Bordeaux, na dosłownie cały świat.
Uprawy Merlot
Powierzchnia uprawna szczepu wzrasta szybciej nawet od „wielkiego” Cabernet Sauvignon. Dzieje się tak z kilku powodów: po pierwsze, dojrzewa on od 7 do 10 dni wcześniej, a dzięki temu ulewne deszcze i zimne fronty na koniec sezonu dojrzewania nie mają na owoce Merlot tak znaczącego wpływu jak na jagody Cabernet Sauvignon. Po drugie, Merlot, mimo że najlepsze efekty uzyskuje uprawiany w chłodniejszym klimacie, tak naprawdę potrafi przystosować się do każdych warunków atmosferycznych. Najlepiej rozwija się na glebach gliniastych i wilgotnych, ale przesuszona także pozytywnie wpływa na szczep, zwłaszcza na rozwój kiści. Po trzecie, jest to niezwykle plenne winogrono, które nadaje się do mieszania z większością znanych gatunków winorośli.
Francja
Jest najczęściej uprawianą odmianą we Francji, głownie w regionach Bordeaux, Bergerac i Cahors. Uprawia się go tam na obszarze ponad stu tysięcy hektarów, co daje ponad połowę światowej produkcji.
Włochy
We Włoszech wino Merlot często wykorzystywany jest w winach kupażowych w winnicach regionów Veneto, Alto Adige i Umbrii. Większość owoców jest jednak wykorzystywanych w winach prestiżowej apelacji IGT w tak zwanych „Supertoskanach”.
Hiszpania
Dużym wpływem na pojawienie się sadzonek Merlot w Hiszpanii jest wciąż rosnąca popularność szczepu na światowym rynku. Reguły apelacyjne Hiszpanii zezwalają na mieszanie szczepu Merlot z Tempranillo, co też hiszpańscy producenci chętnie czynią.
Kalifornia
W Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia odmiana Merlot jest popularna zarówno w cieplejszych jak i chłodniejszych częściach. Na początku tworzono z niego jedynie wina odmianowe, co z upływem czasu zmieniło się i dziś równie chętnie używają odmiany do blendów z innymi szczepami.
Inne kraje
Winnice obsadzone szczepem Merlot spotykane są także w Australii (w Dolinie Barossa, McLaren Vale i Wrattonbully), Nowej Zelandii, Południowej Afryce (w regionie Stellenbosch i Paarl), Chile (w Dolinie Środkowej, w prowincji Colchagua oraz Maule Valley i Curicó) i Argentynie (w regionie Mendoza).
Smak i aromat wina Merlot
Możliwość blendowania szczepu z innymi odmianami z jednej strony jest jego dobrodziejstwem, z drugiej zaś przekleństwem. Ta cecha sprawiła, że wino Merlot jest bardzo często traktowany jedynie jako dodatek do win innych odmian, mający na celu złagodzenie ich ostrego, agresywnego smaku.W Bordeaux, szczególnie w Medoc mieszany jest głównie z Cabernet Sauvignon oraz Cabernet Franc. We Włoszech łączony jest z Sangiovese, Montepulciano czy Nebbiolo.Pomimo iż nawet niewielka ilość Merlot w kupażu pozwala zyskać dobre efekty, należy pamiętać, że nie wszystkie wina tego szczepu są godne uwagi i samo wykorzystanie odmiany nie gwarantuje dobrego rezultatu. Na rynku można niestety znaleźć wiele win produkowanych z Merlot, które określane są mianem „kiepskich” lub wręcz „niemożliwych do degustacji”.Odpowiednia winifikacja szczepu pozwala uzyskać zdumiewające efekty. W ten sposób właśnie jedno z najrzadszych i jednocześnie najdroższych win świata, Chateau Petrus, składa się w prawie 100 % z samego szczepu Merlot. Odmiana oddaje wina niezwykle przyjemne do degustacji – łagodne dla podniebienia, o pięknym kolorze i delikatnie słodkim zapachu. Gotowe do spożycia wino Merlot, czyli około po 3-4 latach od momentu produkcji ma rubinowo-czerwony kolor i jest średnio klarowny. Smak wina doceniany jest zarówno przez zwykłych konsumentów, jak i przez koneserów. Jest on łagodny, aksamitny, charakteryzuje się niską kwasowością i niewielką ilością tanin. Wina tworzone ze szczepu uprawianego w cieplejszych klimatach charakteryzują się mocnym i czystym aromatem owoców: jagód, jeżyn, wiśni, śliwki, czekolady oraz nutą dżemową. Często pojawia się w nich także aromat kwiatów, w szczególności fiołków. Z biegiem czasu owocowe nuty zastępowane są intrygującymi aromatami zwierzyny, karmelu, grzybów i suszonych ziół. W chłodniejszych regionach wina Merlot wykazują aromaty wiśni, truskawek oraz jagód i zdecydowanie wyższą kwasowość.
Merlot-wino a Jedzenie
Wino Merlot świetnie współgrają zarówno z jagnięciną i wołowiną jak i z potrawami z kurczaka. Stanowią także doskonały dodatek do półtłustych serów i czekolady. Jego szerokie możliwości aromatyczne zależne od miejsca uprawy pozwalają na komponowanie go zarówno z kuchnią śródziemnomorską, pełną aromatycznych pomidorów, jak i słodko – kwaśną kuchnią azjatycką.
Jest 20 produktów.