Sklep przeznaczony dla osób pełnoletnich. Musisz mieć minimum 18 lat.
Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Kontynuując korzystanie z tej witryny, zgadzasz się na Warunki i Zasady korzystania z plików cookie.

×

Wina gruzińskie

Wina gruzińskie to najstarsze wina na świecie! Wino w Gruzji produkowane jest tradycyjnie i z lokalnych winogron, które dają słodki smak i owocowy zapach. Wszyscy kochają wina z Gruzji!

Wino gruzińskie

Gruzińskie wina zyskują coraz większą popularność na świecie dzięki wyjątkowo słodkim winogronom wykorzystywanym do ich tworzenia, różnorodnością trunków oraz szerokim wachlarzem możliwości parowania z potrawami, zwłaszcza gruzińskimi.

Gruzińscy producenci nie skupiają się jednak wyłącznie na produkcji wina. Ich drugą, wcale nie gorszą specjalnością są alkohole mocne, a w tym znakomite brandy. Ich wyjątkowość w dużej mierze pokrywa się z wyjątkowością win – tak samo jak i one, brandy tworzone są za pomocą tradycyjnych metod i przy użyciu lokalnych szczepów winorośli.

Najstarszy kraj winiarski świata

Badania wykazały, że Gruzja jest najstarszym regionem świata, w którym kultura tworzenia i picia wina rozpoczęła się od 7 do 5 tysięcy lat p.n.e. Pierwowzorem wina miał być pozostawiony przez przypadek na okres całej zimy sok z winogron, który sfermentował i gdy został ponownie znaleziony, zaskoczył Gruzinów swoim wyjątkowym smakiem. Dzięki temu odkryciu około IV wieku p.n.e. Gruzini rozpoczęli świadomą produkcję wina, zakopując w ziemi tradycyjne, gliniane naczynia nazywane kwervi, wypełnione sokiem z winogron, który po odpowiednim czasie fermentował i przemieniał się w wino. Pełne soku Kwervi zamykane były drewnianą pokrywą i szczelnie zakopywane w ziemi. Podejrzewa się, że niektóre Kwervi odkopywane były dopiero po 50 latach! 

Obecnie winiarski potencjał Gruzji nie jest wykorzystany nawet w połowie. Na terenie kraju znajduje się zaledwie 40 tys. hektarów upraw winogron i jest to o 150 tys. mniej niż w czasach ZSRR. Jest to wynik polityki Gorbaczowa, który niszczył tradycje regionów winiarskich, chcąc walczyć z alkoholizmem na Obecnie winiarski potencjał Gruzji nie jest wykorzystany nawet w połowie. Na terenie kraju znajduje się zaledwie 40 tys. hektarów upraw winogron i jest to o 150 tys. mniej niż w czasach ZSRR. Jest to wynik polityki Gorbaczowa, który niszczył tradycje regionów winiarskich, chcąc walczyć z alkoholizmem na terenie krajów ZSRR, między innymi w Gruzji, Armenii czy Mołdawii. terenie krajów ZSRR, między innymi w Gruzji, Armenii czy Mołdawii.

Popularność jaką zdobywają gruzińskie wina na arenie międzynarodowej, w tym na polskim rynku, zwiastuje jednak niedługi szybki wzrost upraw winorośli i produkcji wina w tym kraju. 

Regiony winiarskie w Gruzji

W Gruzji istnieje 5 głównych regionów winiarskich, jednak najważniejszy w kraju jest podział na mikroregiony tj. apelacje. Gruzińskie apelacje ograniczają się do stosunkowo niewielkich obszarów, obejmujących jedną lub co najwyżej kilka miejscowości. Spośród tradycyjnego podziału na kilkadziesiąt różnych apelacji, jedynie osiemnaście zostało oficjalnie uznanych. Po reformie z roku 1950 nazwy apelacji zastąpiono numerami. Miało to na celu ułatwienie winom gruzińskim zdobycia międzynarodowej popularności, co mogło być utrudnione wcześniejszymi dość trudnymi i niewygodnymi do wymówienia nazwami. 

Kachetia – największy i najważniejszy region winiarski w kraju, w którym znajduje się 70% winnic całej Gruzji. Leży na wschód od stolicy Tibilisi i mieści w sobie 25 apelacji, z czego 14 z nich otrzymało oficjalny status.

Imeretia – to drugi pod względem wielkości upraw region winiarski Gruzji. W jego obrębie znajduje się jedna uznana apelacja Swiri lub Sviri przeznaczona dla win wytrawnych białych szczepów.

Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia – drugi pod względem uznania winiarskiego region, pomimo niewielkich upraw. Położenie na stromych zboczach gór wymusza na plantatorach całkowicie ręcznej pracy w winnicach. Uznane apelacje tego regionu to Khvanchkara i Tvishi.

Kartlia – jedyną oficjalną apelacją tego regionu jest Ateni, która słynie z produkcji musujących win znanych pod nazwą Atenuri. 

Wybrzeże Czarnomorskie – uprawy winorośli w tym regionie mieszczą się w subtropikalnej strefie nadmorskiej. Zawarte w nim apelacje to: Megrelia, Guria, Adżaria i Abchazja.

Lokalne szczepy w Gruzji

W Gruzji, inaczej niż w przypadku większości krajów winiarskich, uniknięto obsadzania winnic szczepami międzynarodowymi. Liczy się, że na terenie kraju uprawia się około 50 różnych odmian winorośli, ale tylko 38 z nich jest zarejestrowanych komercyjnie. Większość z nich to szczepy, które dostępne są i uprawiane jedynie na terenie Gruzji. 

Wśród czerwonych odmian króluje szczep Separavi, którego nazwa oznacza „barwnik” i inspirowana jest intensywnością koloru skóry jagód. Poza Separavi czerwone wina gruzińskie produkowane są także z odmian: Alexandrouli, Mujuretuli, Ojaleshi, Aladasturi i kilku innych, lokalnych szczepów.

Białe wina zdominowane są odmianą Rkatsiteli. Uprawy tego winogrona są tak szerokie, że ich łączna wielkość plasuje szczep na 3 miejscu największych upraw winorośli na świecie. Odmiana ta wykorzystywana jest do produkcji win spokojnych, wzmacnianych i lodowych. Wśród białych winogron wymienia się także: Tsolikauri, Tetra, Tsitska, Khikhvi oraz kilka innych.

Jedynym odstępstwem od lokalnych odmian jest szczep Cabernet Sauvignon, który i tak w porównaniu do rodzimych winogron, uprawia się w bardzo niewielkich ilościach. 

Gruzińskie wina

Do gruzińskich win przekonuje głównie ich naturalny i organiczny sposób produkcji a także tradycyjne metody winiarskie. Gruzińska metoda produkcji wina polega na umieszczeniu zgniecionych w całości kiści winogronowych, wraz z liśćmi, skórkami i pestkami w glinianych naczyniach Kwervi. Ta metoda została w roku 2013 oficjalnie uznana przez UNESCO i umieszczone na prestiżowej liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Przez pierwsze dwa tygodnie  gliniane naczynia są regularnie przekręcane w celu wymieszania wina, a po tym czasie zakopywane są w ziemi na okres od 6 miesięcy do nawet 5 lat. Po odkopaniu Kwervi wino przelewa się do butelek. 

W Gruzji produkowane są wina białe, czerwone, różowe, wytrawne, stołowe, wzmacniane, słodkie i słodkie. Każde z nich posiada swoją osobną nazwę, po której rozpoznaje się tym wina. Do najbardziej popularnych należą:

 • Pirosmani – półsłodkie białe wino, kupaż szczepów Tsolikauri (40%) i Tsitska (60%);
 • Alaznis Veli – półsłodkie białe wino o niskiej zawartości alkoholu, od 9 do 11%. Kupaż kilku szczepów, m.in. Rkatsiteii, Tetra, Tsolikauri;
 • Anakopia – półwytrawne białe wino. Do jego stworzenia wykorzystuje się winogrona szczepu Tsolikauri winorośli rosnących jedynie w dwóch dystryktach Abchazji: Suchumi i Gudauta;
 • Tbilisuri – półwytrawne różowe wino, kupaż szczepów Saperavi, Cabernet oraz Rkatsiteli;
 • Khikkhvi – deserowe białe wino, produkowane w Kardanakhi z owoców odmiany Khikhvi; ma wysoką zawartość alkoholu około 15%;
 • Saamo – słodkie wino deserowe z białej odmiany Rkatsiteli. Ma 17% alkoholu i dojrzewa przez co najmniej 3 lata;
 • Akhasheni – półsłodkie czerwone wino o czekoladowym posmaku, produkowane z winogron szczepu Saperavi pochodzących jedynie z podregionu Gurdzhaani w Kachetii;
 • Kindzmarauli – wysokiej jakości półsłodkie wino czerwone, produkowane z owoców szczepu Saperavi uprawianych w rejonie Kachetia;
 • Mukuzani – wytrawne czerwone wino także produkowane z owoców Saperavi winorośli uprawianych w regionie Kachetia. Uważane jest za najlepsze wino Gruzji i najlepsze wino odmiany Separavi;

Gruzińska brandy

Gruzińskie brandy od stuleci uważane są za jedne z najlepszych na światowym rynku. Ich wyjątkowość jest wynikiem połączenia owoców z rodzimych szczepów winorośli, tradycyjnej sztuki destylacji i dojrzewania w beczkach. Szczególną popularność gruzińskie brandy zdobyły wśród największych światowych osobistości.

W pamiętnikach Sir Winstona Churchilla znaleziono informację, jakoby gruzińska brandy była alkoholem, który sączył na przyjęciu po konferencji w Jałcie. Podobno zasmakowała mu ona tak bardzo, że otrzymał w podarunku od Stalina całą skrzynkę trunku. Z prasowych zapisów dochodzą również informacje, że amerykański prezydent Richard Nixon raczył się brandy z Gruzji z Breżniewiem, podczas oficjalnej wizyty w Moskwie w 1972 roku. 

Do popularyzacji tego trunku z pewnością przyczynił się tradycyjny rynek zbytu czyli Rosja. Zaczęły więc pojawiać się na stołach w Rosji, Armenii, na Ukrainie czy w Polsce i uchodzić za najlepsze światowe brandy. Niestety polityka Gorbaczowa odbiła się nie tylko na produkcji wina, lecz przede wszystkim na produkcji alkoholi mocnych. Zahamowany na wiele lat rozwój gruzińskiej brandy dziś znów zaczyna świecić triumfy, a butelki złocistego trunku docierają do coraz dalszych zakątków świata. 

Jest 17 produktów.

Grid
Grid-2
List
List-2
Katalog
Dodaj do porównania
39,99 złCena
GEORGIAN SEMI SWEET KINDZMARAULI 0,75L
Dodaj do porównania
39,99 złCena
GEORGIAN SEMI SWEET KINDZMARAULI 0,75L
  39,99 złCena
  Dodaj do porównania
  GEORGIAN SEMI SWEET KINDZMARAULI 0,75L
   39,99 złCena
   Dodaj do porównania
   dni
   :
   godzin
   :
   min
   :
   sek
   Dodaj do porównania
   29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
   Kazbek Peak White Semi Sweet 0,75l..
   dni
   :
   godzin
   :
   min
   :
   sek
   Dodaj do porównania
   29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
   Kazbek Peak White Semi Sweet 0,75l..
    • -15%
    29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
    dni
    :
    godzin
    :
    min
    :
    sek
    Dodaj do porównania
    Kazbek Peak White Semi Sweet 0,75l..
     • -15%
     29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
     dni
     :
     godzin
     :
     min
     :
     sek
     Dodaj do porównania
     dni
     :
     godzin
     :
     min
     :
     sek
     Dodaj do porównania
     28,04 zł32,99 złCena regularna-15% offCena
     Kazbek Peak - White Semi Dry - 0,75l
     dni
     :
     godzin
     :
     min
     :
     sek
     Dodaj do porównania
     28,04 zł32,99 złCena regularna-15% offCena
     Kazbek Peak - White Semi Dry - 0,75l
      • -15%
      28,04 zł32,99 złCena regularna-15% offCena
      dni
      :
      godzin
      :
      min
      :
      sek
      Dodaj do porównania
      Kazbek Peak - White Semi Dry - 0,75l
       • -15%
       28,04 zł32,99 złCena regularna-15% offCena
       dni
       :
       godzin
       :
       min
       :
       sek
       Dodaj do porównania
       dni
       :
       godzin
       :
       min
       :
       sek
       Dodaj do porównania
       29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
       Kazbek Peak Dry White Kolkheti 0,75L
       dni
       :
       godzin
       :
       min
       :
       sek
       Dodaj do porównania
       29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
       Kazbek Peak Dry White Kolkheti 0,75L
        • -15%
        29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
        dni
        :
        godzin
        :
        min
        :
        sek
        Dodaj do porównania
        Kazbek Peak Dry White Kolkheti 0,75L
         • -15%
         29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
         dni
         :
         godzin
         :
         min
         :
         sek
         Dodaj do porównania
         dni
         :
         godzin
         :
         min
         :
         sek
         Dodaj do porównania
         33,99 zł39,99 złCena regularna-15% offCena
         Kazbek Peak Red Semi Sweet Kindzmarauli 0,75L.
         dni
         :
         godzin
         :
         min
         :
         sek
         Dodaj do porównania
         33,99 zł39,99 złCena regularna-15% offCena
         Kazbek Peak Red Semi Sweet Kindzmarauli 0,75L.
          • -15%
          33,99 zł39,99 złCena regularna-15% offCena
          dni
          :
          godzin
          :
          min
          :
          sek
          Dodaj do porównania
          Kazbek Peak Red Semi Sweet Kindzmarauli 0,75L.
           • -15%
           33,99 zł39,99 złCena regularna-15% offCena
           dni
           :
           godzin
           :
           min
           :
           sek
           Dodaj do porównania
           dni
           :
           godzin
           :
           min
           :
           sek
           Dodaj do porównania
           29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
           Kazbek Peak Red Semi Sweet 0,75l
           dni
           :
           godzin
           :
           min
           :
           sek
           Dodaj do porównania
           29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
           Kazbek Peak Red Semi Sweet 0,75l
            • -15%
            29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
            dni
            :
            godzin
            :
            min
            :
            sek
            Dodaj do porównania
            Kazbek Peak Red Semi Sweet 0,75l
             • -15%
             29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
             dni
             :
             godzin
             :
             min
             :
             sek
             Dodaj do porównania
             dni
             :
             godzin
             :
             min
             :
             sek
             Dodaj do porównania
             29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
             Kazbek Peak Red Semi Dry - 0.75l
             dni
             :
             godzin
             :
             min
             :
             sek
             Dodaj do porównania
             29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
             Kazbek Peak Red Semi Dry - 0.75l
              • -15%
              29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
              dni
              :
              godzin
              :
              min
              :
              sek
              Dodaj do porównania
              Kazbek Peak Red Semi Dry - 0.75l
               • -15%
               29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
               dni
               :
               godzin
               :
               min
               :
               sek
               Dodaj do porównania
               dni
               :
               godzin
               :
               min
               :
               sek
               Dodaj do porównania
               29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
               Kazbek Peak Dry Red Egrisi 0,75L
               dni
               :
               godzin
               :
               min
               :
               sek
               Dodaj do porównania
               29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
               Kazbek Peak Dry Red Egrisi 0,75L
                • -15%
                29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
                dni
                :
                godzin
                :
                min
                :
                sek
                Dodaj do porównania
                Kazbek Peak Dry Red Egrisi 0,75L
                 • -15%
                 29,74 zł34,99 złCena regularna-15% offCena
                 dni
                 :
                 godzin
                 :
                 min
                 :
                 sek
                 Dodaj do porównania
                 Dodaj do porównania
                 64,99 złCena
                 QVEVRI KISI DRY 0,75L
                 Dodaj do porównania
                 64,99 złCena
                 QVEVRI KISI DRY 0,75L
                  64,99 złCena
                  Dodaj do porównania
                  QVEVRI KISI DRY 0,75L
                   64,99 złCena
                   Dodaj do porównania
                   Dodaj do porównania
                   64,99 złCena
                   QVEVRI SAPERAVI DRY 0,75L
                   Dodaj do porównania
                   64,99 złCena
                   QVEVRI SAPERAVI DRY 0,75L
                    64,99 złCena
                    Dodaj do porównania
                    QVEVRI SAPERAVI DRY 0,75L
                     64,99 złCena
                     Dodaj do porównania
                     Dodaj do porównania
                     39,90 złCena
                     TBILISI PEAK SEMI SWEET RED ALAZANI VALLEY 0,75L
                     Dodaj do porównania
                     39,90 złCena
                     TBILISI PEAK SEMI SWEET RED ALAZANI VALLEY 0,75L
                      39,90 złCena
                      Dodaj do porównania
                      TBILISI PEAK SEMI SWEET RED ALAZANI VALLEY 0,75L
                       39,90 złCena
                       Dodaj do porównania
                       Dodaj do porównania
                       39,90 złCena
                       TBILISI PEAK SEMI DRY RED PIROSMANI 0,75L
                       Dodaj do porównania
                       39,90 złCena
                       TBILISI PEAK SEMI DRY RED PIROSMANI 0,75L
                        39,90 złCena
                        Dodaj do porównania
                        TBILISI PEAK SEMI DRY RED PIROSMANI 0,75L
                         39,90 złCena
                         Dodaj do porównania
                         Dodaj do porównania
                         36,90 złCena
                         Tbilisi Peak White Semi Dry 0,75l.
                         Dodaj do porównania
                         36,90 złCena
                         Tbilisi Peak White Semi Dry 0,75l.
                          36,90 złCena
                          Dodaj do porównania
                          Tbilisi Peak White Semi Dry 0,75l.
                           36,90 złCena
                           Dodaj do porównania
                           Dodaj do porównania
                           36,90 złCena
                           Tbilisi Peak White Semi Sweet 0,75l.
                           Dodaj do porównania
                           36,90 złCena
                           Tbilisi Peak White Semi Sweet 0,75l.
                            36,90 złCena
                            Dodaj do porównania
                            Tbilisi Peak White Semi Sweet 0,75l.
                             36,90 złCena
                             Dodaj do porównania
                             dni
                             :
                             godzin
                             :
                             min
                             :
                             sek
                             Dodaj do porównania
                             62,48 zł73,50 złCena regularna-15% offCena
                             Brandy Kazbek Peak Aged 5 Years 0,5L
                             dni
                             :
                             godzin
                             :
                             min
                             :
                             sek
                             Dodaj do porównania
                             62,48 zł73,50 złCena regularna-15% offCena
                             Brandy Kazbek Peak Aged 5 Years 0,5L
                              • -15%
                              62,48 zł73,50 złCena regularna-15% offCena
                              dni
                              :
                              godzin
                              :
                              min
                              :
                              sek
                              Dodaj do porównania
                              Brandy Kazbek Peak Aged 5 Years 0,5L
                               • -15%
                               62,48 zł73,50 złCena regularna-15% offCena
                               dni
                               :
                               godzin
                               :
                               min
                               :
                               sek
                               Dodaj do porównania
                               dni
                               :
                               godzin
                               :
                               min
                               :
                               sek
                               Dodaj do porównania
                               • Nowy
                               42,49 zł49,99 złCena regularna-15% offCena
                               KAZBEK PEAK WHITE SEMI DRY + RED SEMI DRY DUOPACK 2X 0,75L
                               dni
                               :
                               godzin
                               :
                               min
                               :
                               sek
                               Dodaj do porównania
                               • Nowy
                               42,49 zł49,99 złCena regularna-15% offCena
                               KAZBEK PEAK WHITE SEMI DRY + RED SEMI DRY DUOPACK 2X 0,75L
                               • Nowy
                               • -15%
                               42,49 zł49,99 złCena regularna-15% offCena
                               dni
                               :
                               godzin
                               :
                               min
                               :
                               sek
                               Dodaj do porównania
                               KAZBEK PEAK WHITE SEMI DRY + RED SEMI DRY DUOPACK 2X 0,75L
                               • Nowy
                               • -15%
                               42,49 zł49,99 złCena regularna-15% offCena
                               dni
                               :
                               godzin
                               :
                               min
                               :
                               sek
                               Dodaj do porównania
                               dni
                               :
                               godzin
                               :
                               min
                               :
                               sek
                               Dodaj do porównania
                               • Nowy
                               42,49 zł49,99 złCena regularna-15% offCena
                               KAZBEK PEAK RED SEMI DRY DUOPACK 2X 0,75L
                               dni
                               :
                               godzin
                               :
                               min
                               :
                               sek
                               Dodaj do porównania
                               • Nowy
                               42,49 zł49,99 złCena regularna-15% offCena
                               KAZBEK PEAK RED SEMI DRY DUOPACK 2X 0,75L
                               • Nowy
                               • -15%
                               42,49 zł49,99 złCena regularna-15% offCena
                               dni
                               :
                               godzin
                               :
                               min
                               :
                               sek
                               Dodaj do porównania
                               KAZBEK PEAK RED SEMI DRY DUOPACK 2X 0,75L
                               • Nowy
                               • -15%
                               42,49 zł49,99 złCena regularna-15% offCena
                               dni
                               :
                               godzin
                               :
                               min
                               :
                               sek
                               Dodaj do porównania