- -35%
+ 48 696 088 990 | pon. - pt. 9:00 - 17:00
+ 48 696 088 990 | pon. - pt. 9:00 - 17:00
Wino wegańskie
WięcejZwińPopularność modeli odżywiania, które wykluczają z jadłospisu produkty odzwierzęce, stale rośnie. Dla wielu osób nie jest to jedynie przelotna moda, ale rodzaj środowiskowego manifestu, który odzwierciedla ich stosunek do świata. Wbrew pozorom przy produkcji wina występuje w śladowych ilościach wiele substancji pochodzenia innego niż roślinne. Czy to oznacza, że weganie nie mogą pić wina? Nic bardziej mylnego! Wiele winnic produkuje wino wegańskie, które wcale nie musi odbiegać stopniem złożoności od klasycznych trunków.
Wina wegańskie – co to oznacza?
Weganizm zakłada wyeliminowanie ze swojego życia wszystkich produktów, które chociażby pośrednio mają pochodzenie odzwierzęce. Nie chodzi jednak wyłącznie o mięso, ryby czy sery – to jest oczywiste. W przeciwieństwie do wegetarian weganie wykluczają również owoce i warzywa, które są uprawiane na glebie użyźnianej nawozem pochodzenia zwierzęcego oraz cały szereg innych składników. Dla winiarzy to duże wyzwanie. Kiedy można wykorzystać określenie „wino wegańskie”?
Choć wino powstaje z winogron, w trakcie procesu jego wytwarzanie wykorzystuje się wiele składników pochodzenia zwierzęcego. Może to być np. albumina i kazeina (frakcje białka odpowiednio z jaj kurzych oraz nabiału), żelatyna, sproszkowana bydlęca krew czy klej pozyskiwany z pęcherzy rybnych. Są one używane w procesie filtracji i pozwalają na uzyskanie idealnie klarownego trunku.
Innymi przykładami substancji odzwierzęcych używanych do produkcji wina jest wosk pszczeli, którym smaruje się szyjki butelek oraz substancje sklejające fragmenty korka (w winach, gdzie nie używa się korka jednolitego. Oczywiście ziemia na której rośnie winorośl też jest z reguły podlewana nawozem produkowanym z odchodów zwierząt hodowlanych.
Aby uzyskać wino wegańskie, te wszystkie procesy trzeba zastąpić. Kluczowe znacznie ma jednak znalezienie substytutów, które dadzą na tyle podobny efekt, że dla konsumenta będzie to niedostrzegalne.
Jak powstają wegańskie wina?
Wino wegańskie powstaje poprzez dodanie na poszczególnych etapach produkcji związków pochodzenia niezwierzęcego. Dobrym przykładem jest ziemia okrzemkowa wykorzystywana do filtracji wina, piwa oraz napojów. Z kolei glinka kaolinowa pomaga chronić winoroślą przed przedłużającą się suszą oraz nadmiernym nasłonecznienie. Dużej części win wegańskich nie klaruje się i nie filtruje wcale, co odpowiada rynkowemu zapotrzebowaniu na produkty naturalne.
Wino wegańskie a wina biodynamiczne i organiczne
Niekiedy na sklepowych półkach znajdziesz butelki z oznaczeniem „Organic” lub „Biodynamic”. Czy te określenia również oznaczają, że wino jest wegańskie? Niestety nie i trzeba o tym pamiętać. Zarówno wina biodynamiczne, jak i organiczne powstają według klasycznych receptur. Różnica polega jednak na tym, że owoce wykorzystane do ich produkcji nie były pryskane sztucznymi nawozami, pestycydami i innymi syntetycznymi środkami ochrony roślin. Takie alkohole można uznać za zdrowszą alternatywę dla wina, ale nie odpowiadają one na potrzeby wegan.
Czy wegańskie wino jest lepsze, a może gorsze od tradycyjnego?
Jeśli czujesz obawy przed skosztowaniem wina wegańskiego, ponieważ obawiasz się, że gdzieś w procesie produkcji straciło ono swój charakter i „duszę”, uspokajamy. W ogromnej większości przypadków różnice między wersją tradycyjną a wegańską są nie do odróżnienia i twierdzą tak nawet sommelierzy, którzy zawodowo zajmują się degustowaniem win.
W rzeczywistości spora część winnic produkuje często dwie odmiany tych samych win – wegańską i klasyczną. Obie będą smakowały dokładnie tak samo. Jak to możliwe? Po prostu konfiguracja poszczególnych procesów oraz dobór filtrów i koagulantów powodują, że zarówno w zapachu, jak i smaku alkohol jest dokładnie taki sam. Nie jest więc tak, że wyczujesz w nim więcej nut mineralnych, np. ziemnych czy krzemiennych.
Co istotne wegańskie może być każde wino – białe, czerwone i różowe, a także niezależnie od zawartości cukru resztkowego. Znajdziesz więc wina wegańskie wytrawne, słodkie oraz półsłodkie. Wiele win wegańskich posiada apelację. Oznacza to, że spełniają one kryteria określone przez działające lokalnie organizacje winiarskie i gwarantują odpowiednio wysoką jakość. Dobrym przykładem jest np. Casa Pecunia Chianti z apelacją DOCG czy Federico Paternina Organic Cava Brut z apelacją Cava DO.
Jak wybrać dobre wino wegańskie?
Wybierając wino wegańskie przede wszystkim zwróć uwagę czy zostało ono we właściwy sposób oznaczone. Może to być np. oznaczenie włoskiego towaryszenia Vegan. Qualità Vegetariana. Jakie wina wegańskie warto wypróbować na początek?
Wspomniana Casa Pecunia Chianti do wytrawne wino czerwone będące kupażem szczepów Sangiovese, Canaiolo oraz Ciliegiolo. Stanowi świetny dodatek do pizzy oraz pieczonych i grillowanych potraw mięsnych. Z kolei półsłodki trunek Tbilisi Peak Alazani Valley to stuprocentowy szczep Rkatsiteli. Jego delikatny, gruszkowo-jabłkowy bukiet uzupełniony zapachem polnych kwiatów idealnie komponuje się z lekkimi deserami na bazie lodów, panna cottą czy sernikiem.
Jest 60 produktów.