Sklep przeznaczony dla osób pełnoletnich. Musisz mieć minimum 18 lat.
Czy jesteś osobą pełnoletnią?
×
Landingi
Kategorie
Weight
-
Cena
-
KOLOR
POJEMNOSC
ALKOHOL
RODZAJ
REGION
SMAK
STYL
KRAJ
PRODUCENT
SZCZEP
SZCZEP

Wina mołdawskie

Mołdawia ma długą tradycję produkcji wina, a wina mołdawskie porównywane są do win francuskich. Wino z Mołdawii zaskoczy Cię jakością, wyrazistością aromatów i przystępną ceną.

Wino mołdawskie

Historia wina w Mołdawii 

Historia upraw winnej latorośli w Mołdawii jest niezwykle długa i sięga czasów kiedy Mołdawia była historyczną Baserabią, jednak nie sposób jest dokładnie prześledzić jej przebieg przez te wieki, kiedy ludzie chętnie wytwarzali i pili wino, lecz niechętnie dokumentowali takie wydarzenia jak produkcja nowych beczek lub otwarcie leżakujących. Mówi się, że na tereny dzisiejszej Mołdawii kultura wytwarzania wina dostała się za sprawą żeglujących starożytnych Greków ponad 2500 tysiąca lat temu, rozwinęła się za czasów panowania Imperium Rzymskiego i przetrwała dzięki mołdawskim mnichom. 

Początki „dzisiejszego” winiarstwa Mołdawii sięgają XIX wieku i przyłączenia się kraju do imperium rosyjskiego. Niedługo po dołączeniu Mołdawia stała się największym producentem wina w imperium, a to za sprawą wsparcia władz, jakie otrzymywali mołdawscy winiarze. Zaczęto wtedy masowo sadzić winnice odmian międzynarodowych (głównie francuskich), zapominając o własnych odmianach winorośli, uprawianych na mołdawskiej ziemi od wieków. Taka sama sytuacja miała miejsce za czasów Związku Radzieckiego – niewielka Republika jaką jest Mołdawia produkowała aż 1/5 wszystkich win pokrywających zapotrzebowanie ZSRR. W latach 80. XX. wieku powierzchnia winnic w kraju wynosiła 258 tysięcy hektarów, co dziś zajmowałoby aż 8% wszystkich upraw winnic na świecie. 

Kiedy w roku 1991 Mołdawia odzyskała niepodległość jej związek z ZSRR, głównym konsumentem win mołdawskich, delikatnie mówiąc przestał być już tak głęboki. Kraj stanął więc przed problemem znalezienia nowych odbiorców swojego głównego produktu, a gdy w roku 2006 Rosja ogłosiła embargo na zakup wina w Mołdawii, zarówno producenci winiarscy jak i rząd musieli nawiązać kontakty z nowymi rynkami zbytu i co więcej – drastycznie podnieść jakość produkowanych trunków. Największą pomoc Mołdawia otrzymała ze strony Unii Europejskiej, ale także od rządu U.S.A. i zagranicznych inwestorów, dzięki czemu wina mołdawskie znane są tak naprawdę na całym świecie, a ich jakość i produkcja polepszają się każdego roku. 

Dziś na terenie kraju działa około 140 winiarni państwowych, których produkty w głównej mierze kierowane są na zachodni rynek winiarski. Od 2017 roku można zaobserwować w Mołdawii trend, który rozwija się w najlepszych winiarskich krajach świata, czyli enoturystyka. To w tym roku rząd postanowił skupić się na marketingu winiarskim i przywrócić Mołdawii opinię najlepszego kraju winiarskiego w tej części Europy. Dlatego od 2017 roku wino poniżej 15 % zawartości alkoholu wcale nie jest traktowane jak alkohol, a prosty napój. To genialne posunięcie marketingowe pozwoliło wejść Mołdawii na usta wszystkich smakoszy win nie tylko w Europie, ale także poza nią. I mimo iż kraj ten już dawno wypadł z pierwszej dziesiątki, wciąż jest jednym z największych krajów winiarskich świata. 

Klimat Mołdawii 

Powodem dla którego Rosja uczyniła z Mołdawii, mając tyle innych państw „pod ręką”, miejsce produkcji wina dla swojego imperium jest naprawdę doskonały klimat i niezrównanie bogata ziemia, którą może pochwalić się ten właśnie kraj. Obszar, na którym leży Mołdawia to w 80 % urodzajny czarnoziem, który wznosi się do 250 metrów n.p.m. Jest to jedno z najlepszych podłoży pod uprawę winorośli. Dodatkowym udogodnieniem dla mołdawskich winiarzy jest fakt, że Mołdawia leży na tej samej szerokości geograficznej co francuska Burgundia. Panuje tam klimat kontynentalny: na południu suchy z gorącym latem, na północy bardziej wilgotny z dużymi opadami. Zimą mogą pojawiać się mrozy, jednak nieduże i dość krótkie.

Uprawy winorośli w Mołdawii 

Większość upraw winorośli mieści się w południowej i centralnej części kraju wokół stolicy – Kiszyniowa. Kraj dzieli się na cztery regiony winiarskie: Balti na północnym zachodzie, Codru wokół stolicy w centrum, Valul lui Traian na południu i Stefan Voda na na południowym zachodzie. 

Każdy z regionów posiada swoją własną specyfikę upraw i produkcji. Na północy uprawiane są winogrona wykorzystywane do produkcji brandy oraz win słodkich i domowych. W środkowej części kraju najchętniej uprawiane są białe odmiany winogron, które używane są do produkcji lekkich win. To właśnie w centralnej części kraju produkuje się 60% win Mołdawii, to także tam znajdują się producenci najlepszych marek mołdawskich win, takich jak Cricova, Milesti Mici czy Branesti. Południowa części kraju, nazywana potocznie Purcari Zone, to prawdziwa perła mołdawskiego winiarstwa. Na południu powstają najlepsze mołdawskie Cabernet Sauvignon, Merlot czy wino lokalnej odmiany Rara Negra. 

Odmiany i produkowane w Mołdawii wina

Większą część upraw zajmują odmiany międzynarodowe, jedynie około 10 % winnic przeznaczona jest pod uprawę winorośli autochtonicznych, czyli takich, które historycznie pochodzą z tych ziem i ich uprawy nie występują nigdzie indziej na świecie. Pod względem winnic i uprawianych w nich odmian Mołdawia jest miejscem łączącym Europę i Azję. Doskonale znane są tam szczepy francuskie np. Sauvignon Blanc, ale także gruzińskie, jak np. Rkatsiteli. 

Dużą popularnością cieszą się wina wytwarzane z owoców gatunku Vitis Lambrusca, szczepów Isabella i Lidia, które zostały sprowadzone z Ameryki. Tworzy się z nich niezbyt cenione w prestiżowym winiarskim świecie wina półsłodkie i słodkie o domowym charakterze i truskawkowo-poziomkowym aromacie, jednak uwielbiane przez amatorów winiarskich. 

Z najpopularniejszych szczepów czerwonych wyróżnia się Cabernet Sauvignon i Merlot, z których produkowane są wina zarówno monoodmianowe, jak i kupażowane. 

Wśród lokalnych szczepów największym powodzeniem cieszą się odmiany Feteasca Alba i Feteasca Regala, które i tak z trudem przebijają się przez popularność szczepów międzynarodowych. Feteasca Alba to biały szczep Rumuński, który znany jest także na Węgrzech, lecz pod nazwą Leanyka. Produkuje się z niego wina lekkie o mineralnych nutach wytrawne i półwytrawne. Feteasca Regala jest za to młodą winoroślą, powstałą w latach 30. XX wieku, która również jest jedną z najważniejszych odmian Rumunii i uprawiana jest na Węgrzech. Z niej powstają białe wina wytrawne o wyraźnym kwiatowym bukiecie. 

Prawdziwie mołdawskie winogrona skrywają się pod nazwami: Plavaj, Viorica, Rara Neagra i Feteasca Neagra. Plavaj to biała odmiana winorośli, której uprawy z roku na rok się zmniejszają. Znana jest również na Węgrzech, w Austrii, Słowacji, Chorwacji i Rumunii. Viorica jest szczepem uprawianym tylko i wyłącznie na terenie Mołdawii, a swoją popularność osiągnęła dzięki przetrwaniu suszy w roku 2012, która poważnie uszkodziła ówczesne winnice. Rara Neagra to najbardziej popularna czerwona odmiana regionu Purcari, która oddaje tak dobre wina, że jest powszechna nie tylko w Mołdawii, ale także w Rumunii. Feteasca Neagra to odmiana, która świetnie znosi przymrozki i chętnie obsypuje się szlachetną pleśnią, dlatego winiarze często wykorzystują ją do produkcji win słodkich i wzmacnianych. 

Brandy z Mołdawii

Mimo iż mołdawskie wina są wspaniałe, mołdawskie brandy biją je na głowę poziomem popularności. Uważa się, że „koniaki” i brandy w Mołdawii będącej wciąż pod władzą ZSRR zaczęły być produkowane jeszcze przed wielkim powstaniem „prawdziwych” Cogniaców z Francji. Nad powstawaniem pierwszych alkoholi typu brandy w Mołdawii pracował Instytut Biochemii Akademii Nauk ZSRR oraz Instytut Mołdawskiego Przemysłu Spożywczego. Po latach doświadczeń udało im się opracować mołdawską brandy, która powstaje na bazie białych winogron wydestylowanych w „koniak” i zamkniętych w dębowych beczkach. 

„Koniak” czy też brandy w Mołdawii nazywa się słowem „Divin”. Tradycyjnie produkowane są one w kraju, w gorzelniach z wykorzystaniem francuskiej technologii i z dodatkiem karmelu. Do najpopularniejszych dziś producentów brandy należą Bocian Biały, KVINT i Doina. 

Pomimo iż brandy produkowane w Mołdawii są naprawdę znakomite i śmiało mogą konkurować z najlepszymi światowymi markami, poza Rosją nie są zbyt dobrze znane. Można mieć jedynie nadzieję, że tuż za wielkim marketingowym szaleństwem na temat wina w Mołdawii znajdzie się marketingowy nacisk na alkohole mocne produkowane w tym pięknym, niewielkim kraju. 

Jest 34 produktów.

Grid
Grid-2
List
List-2
Katalog
Dodaj do porównania
29,99 złCena
Bostavan Secret Moldavian Wine Pinot Noir 0,75l
Dodaj do porównania
29,99 złCena
Bostavan Secret Moldavian Wine Pinot Noir 0,75l
  29,99 złCena
  Dodaj do porównania
  Bostavan Secret Moldavian Wine Pinot Noir 0,75l
   29,99 złCena
   Dodaj do porównania
   Dodaj do porównania
   29,99 złCena
   Secret Moldavian Wine Merlot 0,75l
   Dodaj do porównania
   29,99 złCena
   Secret Moldavian Wine Merlot 0,75l
    29,99 złCena
    Dodaj do porównania
    Secret Moldavian Wine Merlot 0,75l
     29,99 złCena
     Dodaj do porównania
     Dodaj do porównania
     29,99 złCena
     Secret Moldavian Wine Muscat 0,75l
     Dodaj do porównania
     29,99 złCena
     Secret Moldavian Wine Muscat 0,75l
      29,99 złCena
      Dodaj do porównania
      Secret Moldavian Wine Muscat 0,75l
       29,99 złCena
       Dodaj do porównania
       Dodaj do porównania
       54,50 złCena
       Purcari Pinot Grigio 0,75l
       Dodaj do porównania
       54,50 złCena
       Purcari Pinot Grigio 0,75l
        54,50 złCena
        Dodaj do porównania
        Purcari Pinot Grigio 0,75l
         54,50 złCena
         Dodaj do porównania
         dni
         :
         godzin
         :
         min
         :
         sek
         Dodaj do porównania
         20,65 zł27,90 złCena regularna-26% offCena
         Mołdawska Dolina Rose 0,75l.
         dni
         :
         godzin
         :
         min
         :
         sek
         Dodaj do porównania
         20,65 zł27,90 złCena regularna-26% offCena
         Mołdawska Dolina Rose 0,75l.
          • -26%
          20,65 zł27,90 złCena regularna-26% offCena
          dni
          :
          godzin
          :
          min
          :
          sek
          Dodaj do porównania
          Mołdawska Dolina Rose 0,75l.
           • -26%
           20,65 zł27,90 złCena regularna-26% offCena
           dni
           :
           godzin
           :
           min
           :
           sek
           Dodaj do porównania
           dni
           :
           godzin
           :
           min
           :
           sek
           Dodaj do porównania
           20,65 zł27,90 złCena regularna-26% offCena
           Mołdawska Dolina Chardonnay Dry 0,75l
           dni
           :
           godzin
           :
           min
           :
           sek
           Dodaj do porównania
           20,65 zł27,90 złCena regularna-26% offCena
           Mołdawska Dolina Chardonnay Dry 0,75l
            • -26%
            20,65 zł27,90 złCena regularna-26% offCena
            dni
            :
            godzin
            :
            min
            :
            sek
            Dodaj do porównania
            Mołdawska Dolina Chardonnay Dry 0,75l
             • -26%
             20,65 zł27,90 złCena regularna-26% offCena
             dni
             :
             godzin
             :
             min
             :
             sek
             Dodaj do porównania
             dni
             :
             godzin
             :
             min
             :
             sek
             Dodaj do porównania
             20,65 zł27,90 złCena regularna-26% offCena
             Mołdawska Dolina Muscat 0,75l
             dni
             :
             godzin
             :
             min
             :
             sek
             Dodaj do porównania
             20,65 zł27,90 złCena regularna-26% offCena
             Mołdawska Dolina Muscat 0,75l
              • -26%
              20,65 zł27,90 złCena regularna-26% offCena
              dni
              :
              godzin
              :
              min
              :
              sek
              Dodaj do porównania
              Mołdawska Dolina Muscat 0,75l
               • -26%
               20,65 zł27,90 złCena regularna-26% offCena
               dni
               :
               godzin
               :
               min
               :
               sek
               Dodaj do porównania
               Dodaj do porównania
               26,90 złCena
               Kwiaty Mołdawskie Muscato Rose 0,75l
               Dodaj do porównania
               26,90 złCena
               Kwiaty Mołdawskie Muscato Rose 0,75l
                26,90 złCena
                Dodaj do porównania
                Kwiaty Mołdawskie Muscato Rose 0,75l
                 26,90 złCena
                 Dodaj do porównania
                 Dodaj do porównania
                 24,90 złCena
                 Kwiaty Mołdawskie Pinot grigio 0,75l
                 Dodaj do porównania
                 24,90 złCena
                 Kwiaty Mołdawskie Pinot grigio 0,75l
                  24,90 złCena
                  Dodaj do porównania
                  Kwiaty Mołdawskie Pinot grigio 0,75l
                   24,90 złCena
                   Dodaj do porównania
                   Dodaj do porównania
                   26,90 złCena
                   Kwiaty Mołdawskie Muscat 0,75l
                   Dodaj do porównania
                   26,90 złCena
                   Kwiaty Mołdawskie Muscat 0,75l
                    26,90 złCena
                    Dodaj do porównania
                    Kwiaty Mołdawskie Muscat 0,75l
                     26,90 złCena
                     Dodaj do porównania
                     Dodaj do porównania
                     26,90 złCena
                     Kwiaty Mołdawskie Merlot 0,75l
                     Dodaj do porównania
                     26,90 złCena
                     Kwiaty Mołdawskie Merlot 0,75l
                      26,90 złCena
                      Dodaj do porównania
                      Kwiaty Mołdawskie Merlot 0,75l
                       26,90 złCena
                       Dodaj do porównania
                       Dodaj do porównania
                       29,99 złCena
                       Chateau Vartely Villa D'or Cabernet Sauvignon
                       Dodaj do porównania
                       29,99 złCena
                       Chateau Vartely Villa D'or Cabernet Sauvignon
                        29,99 złCena
                        Dodaj do porównania
                        Chateau Vartely Villa D'or Cabernet Sauvignon
                         29,99 złCena
                         Dodaj do porównania
                         Dodaj do porównania
                         32,50 złCena
                         Bostavan DOR Rara Neagra CabS 0,75l
                         Dodaj do porównania
                         32,50 złCena
                         Bostavan DOR Rara Neagra CabS 0,75l
                          32,50 złCena
                          Dodaj do porównania
                          Bostavan DOR Rara Neagra CabS 0,75l
                           32,50 złCena
                           Dodaj do porównania
                           Dodaj do porównania
                           29,90 złCena
                           Bostavan Vinaria Gold Rose 0,75l.
                           Dodaj do porównania
                           29,90 złCena
                           Bostavan Vinaria Gold Rose 0,75l.
                            29,90 złCena
                            Dodaj do porównania
                            Bostavan Vinaria Gold Rose 0,75l.
                             29,90 złCena
                             Dodaj do porównania
                             Dodaj do porównania
                             29,90 złCena
                             Bostavan Vinaria Gold Chardonnay 0,75l
                             Dodaj do porównania
                             29,90 złCena
                             Bostavan Vinaria Gold Chardonnay 0,75l
                              29,90 złCena
                              Dodaj do porównania
                              Bostavan Vinaria Gold Chardonnay 0,75l
                               29,90 złCena
                               Dodaj do porównania
                               Dodaj do porównania
                               79,90 złCena
                               Bag In Box Muscat 3L
                               Dodaj do porównania
                               79,90 złCena
                               Bag In Box Muscat 3L
                                79,90 złCena
                                Dodaj do porównania
                                Bag In Box Muscat 3L
                                 79,90 złCena
                                 Dodaj do porównania
                                 Dodaj do porównania
                                 79,90 złCena
                                 Bag In Box Pinot Noir 3L
                                 Dodaj do porównania
                                 79,90 złCena
                                 Bag In Box Pinot Noir 3L
                                  79,90 złCena
                                  Dodaj do porównania
                                  Bag In Box Pinot Noir 3L
                                   79,90 złCena
                                   Dodaj do porównania
                                   Dodaj do porównania
                                   149,00 złCena
                                   PURCARI ICE WINE 0,375L
                                   Dodaj do porównania
                                   149,00 złCena
                                   PURCARI ICE WINE 0,375L
                                    149,00 złCena
                                    Dodaj do porównania
                                    PURCARI ICE WINE 0,375L
                                     149,00 złCena
                                     Dodaj do porównania
                                     Dodaj do porównania
                                     149,00 złCena
                                     CUVEE DE PURCARI ROSE 0,75L
                                     Dodaj do porównania
                                     149,00 złCena
                                     CUVEE DE PURCARI ROSE 0,75L
                                      149,00 złCena
                                      Dodaj do porównania
                                      CUVEE DE PURCARI ROSE 0,75L
                                       149,00 złCena
                                       Dodaj do porównania
                                       Dodaj do porównania
                                       149,00 złCena
                                       CUVEE DE PURCARI BRUT 0,75L
                                       Dodaj do porównania
                                       149,00 złCena
                                       CUVEE DE PURCARI BRUT 0,75L
                                        149,00 złCena
                                        Dodaj do porównania
                                        CUVEE DE PURCARI BRUT 0,75L
                                         149,00 złCena
                                         Dodaj do porównania
                                         Dodaj do porównania
                                         32,50 złCena
                                         Bostavan DOR Brut White Sparkling Wine 0,75l
                                         Dodaj do porównania
                                         32,50 złCena
                                         Bostavan DOR Brut White Sparkling Wine 0,75l
                                          32,50 złCena
                                          Dodaj do porównania
                                          Bostavan DOR Brut White Sparkling Wine 0,75l
                                           32,50 złCena
                                           Dodaj do porównania
                                           Dodaj do porównania
                                           54,50 złCena
                                           Purcari Cabernet Sauvignon 0,75l
                                           Dodaj do porównania
                                           54,50 złCena
                                           Purcari Cabernet Sauvignon 0,75l
                                            54,50 złCena
                                            Dodaj do porównania
                                            Purcari Cabernet Sauvignon 0,75l
                                             54,50 złCena
                                             Dodaj do porównania
                                             Dodaj do porównania
                                             29,99 złCena
                                             Dolce Fiore 'Grzane Tradycyjne' Sweet 1L
                                             Dodaj do porównania
                                             29,99 złCena
                                             Dolce Fiore 'Grzane Tradycyjne' Sweet 1L
                                              29,99 złCena