Sklep przeznaczony dla osób pełnoletnich. Musisz mieć minimum 18 lat.
Czy jesteś osobą pełnoletnią?
×
Tradycyjna ormiańska Dolma

Tradycyjna ormiańska Dolma

Liście winogron, podstawowy składnik Dolmy, można zebrać samemu podczas lata lub kupić pasteryzowane w słoikach w praktycznie każdym większym dyskoncie. Jeśli zamierzacie zebrać je sami, pamiętajcie by wybierać młode i jasno-zielone liście o wielkości nieprzekraczającej rozmiaru wnętrza dłoni. Te większe, dojrzalsze, o ciemno-zielonej barwie niestety mogą być zbyt twarde i posiadać nieprzyjemne „łyki”, które przeszkadzają podczas spożywania. Jeśli wybieracie liście ze słoików, uważajcie podczas ich rozdzielania, ponieważ pod wpływem gorącej wody robią się niezwykle miękkie i podatne na podarcia. 

Do pozostałych składników Dolmy należy mięso mielone, najlepiej wieprzowe, ryż oraz przyprawy – czyli bardzo podobnie do polskich Gołąbków. Różnicą między tymi potrawami jest również to, że Gołąbki gotowane są w sosie pomidorowym, natomiast Dolmę gotuje się w wodzie i podaje z sosem czosnkowym na bazie jogurtu naturalnego. Samo gotowanie odbywa się jednak w ten sam sposób: zawinięte w liście mięso układa się w garnku ciasno obok siebie i zalewa wodą, przykrywa przykrywką i gotuje do miękkości. 

Ormianie uwielbiają Dolmę i przygotowują ją bardzo często, nie tylko przy okazji specjalnych wydarzeń, ale także do codziennej konsumpcji. Oczywiście żadne rodzinne spotkanie, a tym bardziej wesele lub chrzciny nie mogą obejść się bez Dolmy. Wtedy malutkie zawijasy przygotowywane są przez kilka pokoleń ormiańskich rodzin i gotowane w kilku ogromnych garnkach. 

 

Poza obowiązkowym (dla Ormian) sosem czosnkowym do Dolmy najczęściej serwowane jest czerwone wino. Wyobraźcie sobie tylko danie przygotowane na bazie świeżych liści winogronowych popijane znakomitym ormiańskim winem. Większość z win produkowanych w Armenii doskonale skomponuje się z tym daniem, ważne jednak by trunek wyprodukowany był z lokalnych odmian, jak np. wino Armenia Original Special Edition Dry Red, które jest kupażem szczepów Areni i Hakhtanak. W smaku trunku uwidacznia się doskonała harmonia naturalnej cierpkości i intensywnej owocowości winogron, która łączy się z mięsno-warzywnym aromatem Dolmy.

Jeśli więc planowałeś w najbliższym czasie przygotować polskie Gołąbki, daj się przekonać i w zamian spróbuj tradycyjnej ormiańskiej wersji w liściach winogron – Dolmy. Zaskoczy Cię unikalnością i wyjątkowością smaku, a jeśli tylko połączysz ją z ormiańskim winem z lokalnych winogron, możesz mieć pewność, że na długo o niej nie zapomnisz. 

Składniki:

  • 40 sztuk liści winogrona
  • 0,5 kg mięsa mielonego wieprzowego
  • 100 gr białego ryżu
  • oregano, sól, pieprz czarny,
  • ½ kostki masła
  • woda 
  • duży jogurt naturalny
  • 3 ząbki czosnku


Przygotowanie:

  1. Ryż ugotuj wedle przepisu na opakowaniu. Gotowy odstaw na bok i poczekaj aż ostygnie. 
  2. Świeże liście winogron dokładnie umyj i odstaw do osuszenia, liście ze słoika odsącz i delikatnie rozdziel. 
  3. Wymieszaj mięso mielone z ryżem i przypraw solą, pieprzem oraz suszonym oregano. 
  4. Przygotuj średniej wielkości garnek i umieść na jego dnie kilka plastrów masła. 
  5. Każdy liść winogrona wyprostuj, oderwij ogonek i u spodu, czyli właśnie tam, gdzie kończy się liść a zaczyna ogonek umieść łyżkę farszu. 
  6. Pierw zawiń liść raz w stronę „od siebie”, następnie zawiń oba boki do środka i dokończ zawijanie „od siebie”. Z każdym liściem postępuj tak samo.
  7. Każdy zawijas układaj w garnku ciasno, obok siebie tworząc z nich coraz mniejsze okręgi. Gdy skończysz jedną warstwę, na niej układaj kolejną i kolejną, aż do zużycia wszystkich liści.
  8. Zalej zawijasy wodą do poziomu, by zakrywały całkowicie wszystkie poziomy Dolmy. Na ich wierzch połóż mały talerzyk, taki, by zmieścił się wewnątrz garnka. Talerzyk ten „przytrzyma” zawijasy przed wypłynięciem na wierzch i rozpadnięciem się.
  9. Całość gotuj na małym ogniu przez około 1,5-2 godziny. 
  10. Przygotuj sos łącząc ze sobą jogurt naturalny, przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku oraz przyprawy. 


Po ugotowaniu Dolmy, zdejmij delikatnie talerzyk i przekładaj zawijasy pojedynczo na talerz, uważając, by ich nie uszkodzić. W ich wnętrzu stworzył się bardzo dobry bulion i szkoda było by go stracić! Po nałożeniu odpowiedniej porcji polej Dolmę sosem czosnkowym i serwuj z kieliszkiem doskonałego ormiańskiego wina.