Kremowy pasztet z wątróbki na białym winie
Zamiast pieczonego pasztetu o stałej konsystencji, którą należy kroić nożem, przygotujcie niezwykle kremowy i łatwy do rozsmarowania na chlebie pasztet-mus z dodatkiem białego wina. Zaskoczenie i zachwyt na twarzach biesiadników będą gwarantowane! Możemy się nawet założyć, że gdy posmakujecie naszego przepisu w tym roku, obowiązkowo znajdzie się on także na liście świątecznych dań na przyszłe Boże Narodzenie.
„Magicznym” składnikiem (oczywiście prócz miłości włożonej w przygotowanie!) jest białe wino. Do gotowania najlepiej dodać wino, które samo w sobie dobrze komponuje się z daniami na bazie drobiu, jak na przykład Vicente Gandia Marques del Turia, o aromacie świeżych owoców jabłek i białych brzoskwiń oraz orzeźwiającym smaku z nutą zielonego jabłka i dobrej równowadze. Wino to jest kupażem szczepu naturalnie kwaskowatego Sauvignon Blanc i hiszpańskiej odmiany Viura o wyraźnej słodyczy, to właśnie te cechy oddają balans aromatyczny i smakowy, który idealnie skomponuje się z wytrawnym smakiem wątróbki.
Pasztet o kremowej konsystencji jest wyjątkowo łatwy w przygotowaniu i nie wymaga nawet pieczenia, dlatego poradzi sobie z nim nawet kuchenny laik, który dopiero rozpoczyna przygodę z gotowaniem. Tym bardziej warto skusić się na przygotowanie, ponieważ lista składników jest krótka, a całość zajmuje nie więcej niż 30 min pracy plus kilka godzin chłodzenia. No to co, zaczynamy?
Składniki:
- 500 gram wątróbki indyczej
- 3 cebule szalotki
- 200 gram masła
- 250 ml wina
- sól, pieprz czarny mielony
- gałązka świeżego tymianku lub majeranku i 100 gram masła do ozdoby
Przygotowanie
- Wątróbki indycze dokładnie umyj i oczyść z błonek i innych niepotrzebnych dodatków. Pokrój je na niewielkie kawałki o rozmiarze około 2 cm. Umieść w średniej wielkości rondlu lub garnku.
- Cebulę pokrój w drobną kostkę i dodaj do mięsa. Dolej wino i gotuj około 15-20 minut aż do zredukowania płynu do około ½ objętości.
- Przełóż jeszcze ciepłą wątróbkę do melaksera lub czystej miski, przypraw solą i pieprzem, dodaj około 6 łyżek roztopionego masła i zmiksuj za pomocą blendera na gładką masę. Masło dodawaj stopniowo obserwując konsystencję musu. Jeśli masa będzie zbyt gęsta możesz dodać więcej roztopionego masła.
- Gotowy pasztet przełóż do miseczki, wyrównaj wierzch i wylej na niego roztopione masło, a na środku ułóż gałązkę tymianku lub majeranku.
- Gdy pasztet i masło uzyskają temperaturę pokojową włóż miseczkę do lodówki i schładzaj potrawę przez 4-5 godzin.
Pasztet drobiowy w formie aksamitnego musu nie wymaga tak wyrazistych w smaku dodatków jak typowy pasztet wieprzowy, nie mniej jednak wielbiciele chrzanu czy sosu tatarskiego mogą