Sklep przeznaczony dla osób pełnoletnich. Musisz mieć minimum 18 lat.
Czy jesteś osobą pełnoletnią?
×
O koszernych trunkach słów kilka

O koszernych trunkach słów kilka

W produkcji koszernego wina panują przede wszystkim cztery reguły: po pierwsze i najważniejsze, nad całą produkcją, począwszy od uprawy winogron, a skończywszy na butelkowaniu, mogą wykonywać wyłącznie członkowie gminy żydowskiej i wyłącznie mężczyźni. Już to bardzo ogranicza możliwości produkcyjne. Po drugie, winogrona można pozyskiwać jedynie z krzewów winorośli owocujących co najmniej 4 raz. Oznacza to, że plony z trzech pierwszych lat owocowania muszą być spożytkowane w inny sposób. Co 7 lat winnica musi odpoczywać, a ponad to, między krzewami w winnicy nie można uprawiać niczego innego. Natomiast po skończonej produkcji niewielką część wina należy wylać. Oczywiście, tak jak w przypadku potraw, wszystkie maszyny wykorzystywane do produkcji koszernego wina muszą być niezwykle starannie i dokładnie czyszczone i używane wyłącznie do produkcji trunków koszernych. Jak widać więc, tworzenie koszernych napitków nie należy do najłatwiejszych, skoro prócz samych i tak już wymagających reguł dotyczących produkcji wina, należy przestrzegać jeszcze zasad wyznaczonych przez religię. 

Koszerna dieta, wbrew pozorom nie jest jednak religijnym obrządkiem, lecz ma służyć ochronie przed zatruciami i zapewnić dobre zdrowie na długie lata. Często więc okazuje się, że produkty koszerne, mimo iż przeznaczone są dla społeczności żydowskiej, wykorzystywane są przez osoby innej wiary, które nie widzą w nich religii lecz wysoką jakość i staranne wykonanie. 

To samo tyczy się oczywiście koszernych win – cały przebieg produkcji trunków przebiega pod nadzorem głównego rabina, który na sam koniec wydaje potwierdzenie o koszerności wina, podpisane jego własnym nazwiskiem. W rezultacie wina te są naprawdę wysokiej jakości, wykonane z najwyższą starannością i zaangażowaniem. Warto więc sięgnąć po butelkę koszernego wina, jeśli zależy nam na dopieszczeniu kubków smakowych własnych lub naszych gości. 

Jednym z najbardziej znanych i docenianych producentów koszernego alkoholu jest mołdawska winiarnia i destylarnia Kvint. Jej historia sięga roku 1897, a więc może poszczycić się już 120-letnim doświadczeniem oraz czołową pozycją wśród producentów trunków w Mołdawii. Doskonałość jej produktów poświadcza nadzwyczajna liczba zdobytych prestiżowych międzynarodowych nagród, między innymi 10 Super Grand Prix Trophies, 30 Grand Prix oraz ponad 300 złotych i srebrnych medali. W swojej ofercie posiada dwa koszerne wina: Kvint Merlot Kosher oraz Kvint Cabernet Sauvignon a także koszerne brandy Kvint Divin Kosher 3 YO Brandy. Wszystkie trunki produkowane są pod kontrolą związku Prawosławnych Kongregacji Żydowskich w Nowym Jorku (USA). Mają także koszerny status na Paschę, czyli zatwierdzoną metodę pasteryzowania Mevushal, której poddaje się koszerne trunki, by mieć pewność, że nie pozostaną w nich żadne ślady niedopuszczalnych w żydowskiej diecie drożdży. 

Kvint Merlot Kosher to wino o rubinowym kolorze i owocowym bukiecie pełnym aromatów czarnej porzeczki, śliwki i wiśni. Wyróżnia się aksamitną konsystencją i delikatnym smakiem o ledwie wyczuwalnej kwasowości, za to z wyraźną świeżością. Można je serwować w połączeniu zarówno z potrawami kuchni koszernej, jak pieczona gęś w marynacie z mieszanki specjalnych ziół zwanych zatar, jak i potrawami spoza listy koszernych, np. smażonymi kotlecikami z dzika z gałązkami świeżego tymianku, podawanymi z sosem z żurawiny. 

Miłośnicy win o bardziej wyrazistym charakterze polubią Kvint Cabernet Sauvignon Kosher. Bukiet tego trunku zdominowany jest aromatem ciemnych jagód z wyraźną nutą marokańskiej skóry, a podniebienie wyróżnia się przyjemną cierpkością. Dzięki temu doskonale komponuje się z pieczoną baraniną z ziemniakami i młodą marchewką. 

Smakosze lubujący się w mocnych trunkach z pewnością ucieszyli się na wieść, że na rynku dostępne jest również koszerne brandy. Kvint Divin Kosher 3 YO Brandy produkowane jest ze specjalnie wyselekcjonowanych winogron pochodzących z prywatnych upraw firmy. Leżakuje w beczkach przez co najmniej 3 lata, co pozwala jej nabrać piękny złocisto-bursztynowy kolor i bukiet złożony z aromatów kwiatowych w połączeniu z nutami dębowymi. 

Jeśli jesteście właśnie w trakcie przygotowań do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, spróbujcie wpisać na listę wypróbowanie doskonałych koszernych trunków. Wina te wyróżniają się na winiarskim rynku wyjątkową jakością i łączą się z większością tradycyjnych potraw spotykanych na świątecznych stołach. Warto więc skusić się na butelkę i rozpocząć nową przygodę z koszernymi trunkami!